Politika

EU RAZOČARANA: Potez vlasti u RS-u za žaljenje, krupan korak unazad

Evropska unija izražava žaljenje zbog stupanja na snagu izmjena Krivičnog zakonika entiteta Republika Srpska kojim se ponovo uvode krivične kazne za klevetu. Ovim zakonodavnim promjenama se nameću nepotrebna i nesrazmjerna ograničenja nezavisnim medijima i civilnom društvu.

Ističu da novi zakon ozbiljno utiče na ambijent u kojem djeluje civilno društvo i ograničava slobodu izražavanja i medija u Republici Srpskoj.

"Ovo je potez za žaljenje i nesumnjivo predstavlja krupan korak unazad u zaštiti temeljnih prava", naveli su.

Zakon je, kažu, suprotan očekivanjima izraženim prilikom dodjeljivanja statusa kandidata za članstvo u EU i kosi se sa interesima svih građana Bosne i Hercegovine, uključujući onih koji žive u entitetu Republika Srpska.

Izrazili su očekivanje od svih vlasti da djeluju konstruktivno na realizaciji ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije koji su neophodni kako bi Komisija dala preporuku za otvaranje pregovora sa Bosnom i Hercegovinom o pristupanju EU.

"Konkretno, EU očekuje od BiH da u skladu sa ključnim prioritetom 12 osigura slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara. EU je posvećena pružanju podrške medijima i civilnom društvu u Bosni i Hercegovini, a naročito u entitetu Republika Srpska", kazao je u saopćenju glasnogovornik za vanjske poslove i sigurnosnu politiku EU Peter Stano.

Podsjetimo, na snagu je stupio Krivični zakon RS-a po kojem kleveta postaje krivično djelo.

Svako u ovom entitetu ko bude smatrao da je oklevetan ili da je o njemu iznesena neka neistina moći će podnijeti krivičnu prijavu protiv novinara kojom će se dalje baviti nadležno tužilaštvo.

Medijska zajednica, struka, ali i brojne organizacije među kojima Transparency International BiH i OEBS upozorili su da je ovo snažan udarac slobodi istraživanja i da je ovo očit primjer represije nad medijskom zajednicom, ali i građanima, te da je suprotno od međunarodnih standarda zaštite ljudskih prava.

Za klevetu su propisane novčane kazne do 6 hiljada maraka, što je mnogo manje od prvobitnog iznosa koji je bila u nacrtu zakona, ali je izmijenjena na sjednici Narodne skupštine RS-a 20. jula.

Povezani članci