Nakon kolektivnog godišnjeg odmora u Državnom parlamentu ponovo je radno. Ali, čini se, samo prividno jer konkretnih rezultata nema. Kolegij uglavnom neusaglašen. Nadležne komisije bez pozitivnih ocjena. U takvom spoju malo je prostora za efiksan rad. Dva prijedloga dopune Izbornog zakona Bosne i Hercegovine - jedan od SDA, drugi od Šemsudina Mehmedovića - nisu podržani.
Parlamentarci ponovo na radnom mjestu. Lagano i opušteno – bez “teških tema”, rekao je Marinko Čavara, zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma BiH (HDZBiH).
“Danas smo ponovo imali laganu sjednicu, hoću da kažem, pro forme radi”, ocijenio je Šerif Špago, predsjednik Kluba SDA u Zastupničkom domu BiH.
Postala je to neizostavna ocjena sjednica Zastupničkog doma BiH. Dnevni red siromašan. Tek dva prijedloga dopuna Izbornog zakona, ali nijedan usvojen. Treći put u ovom domu prijedlog Kluba SDA. Jedna dopuna namijenjena raseljenim.
“S namjerom da se onima koji su imali status raseljenog lica u Bosni i Hercegovini, koji se nisu vratili, koji nisu obnovili stambene objekte omogući pravo glasa u općinama iz 1991. godine”, pojasnio je Edin Ramić, zastupnik SDA u Zastupničkom domu BiH.
Na to pravo će još čekati. Tako je odlučila Ustavnopravna komisija. Principe prijedloga nije podržala. Ocjena - neustavno. Predlagači razočarani, a SNSD i HDZ BiH u odbrani komisije u kojoj imaju većinu. Saglasna s njima je i opozicija iz RS-a. Ipak, tu nije kraj. Zakon ostaje u proceduri, a Komisija je obavezna dostaviti drugo mišljenje. Klub SDA očekuje istu ocjenu.
“Ruši se temeljno pravo sistema da jedna osoba može imati prava na temelju fiktivnog prebivališta, čime opet stvaramo jednu nezakonitost”, smatra Čavara.
“Tamo gdje živite tamo i glasate. A ne neki vještački način vraćati nešto 30 godina unazad”, kaže Branislav Borenović, zastupnik PDP-a u Zastupničkom domu BiH.
“Da li neko ko ne živi u nekoj lokalnoj zajednici treba da odlučuje o sudbini ljudi koji ostvaruju sva svoja prava u toj lokalnoj zajednici. Klub poslanika SNSD-a u potpunosti podržava negativan stav Ustavnopravne komisije jer je to jedino ispravno. A ono što želite, mogu slobodno da kažem, pokvareno je”, poručio je Milorad Kojić, zastupnik SNSD-a u Zastupničkom domu BiH, predlagačima.
“Kakav je princip ići u Beograd, glasati i odlučivati o sudbini Beograđana, a ne živjeti tamo? A ovdje biste to pravo onemogućili pozivajući se upravo na princip da ne treba to nikome omogućiti. To ste eskivirali, malo ste pobjegli iza krivine”, odgovorio je Safet Kešo, zastupnik SDA u Zastupničkom domu BiH.
Drugi prijedlog - zakon isti. Šemsudin Mehmedović tražio je da se u svakom općinskom vijeću i svakoj gradskoj skupštini osigura nacionalna zastupljenost. Po jedan predstavnik konstitutivnih naroda i jedan iz reda Ostalih.
“Trebali ste u Ustavnopravnoj komisiji napisati da ne želite da raspravljate više o ovom zakonu. Ja bih to poštovao. Imate argument snage, odnosno, snagu ruku i 5:4 zaključili tamo. Ali ne možete tvrditi da je nešto neustavno ako se odnosi na izmjene ustavnog zakona”, rekao je Mehmedović.
Od ionako siromašnog dnevnog reda nije ostalo ništa. Zanimljiva tačka, Izvještaj o radu Vijeća ministara BiH za prethodnu godinu planirana, ali nije došao pred zastupnike - zbog nedostataka mišljenja komisija, pojasnio je Nebojša Radmanović, predsjedavajući Zastupničkog doma BiH (SNSD).
“Ciljano su išli da danas ne raspravljamo o tom bitnom dokumentu, da vidimo šta je Vijeće ministara radilo osim što je zapošljavalo u 2023. godini”, ustvrdio je Špago.
Za zakone Dom bez prohodnosti, ali čini se i za ljudska prava. Odlukom istoimene komisije nije podržana ni inicijativa Sabine Ćudić, koja je trebala voditi ka izmjeni Pravilnika o uniformama Oružanih snaga i time omogućiti nošenje hidžaba zbog kojeg je, ne tako davno, jedna pripadnica Oružanih snaga bila primorana dati otkaz.