Politika

BURA U FEDERALNOM PARLAMENTU: Sukob vladajućih i opozicije, pale teške riječi

Odmah po početku današnje sjednice Predstavničkog doma Federalnog parlamenta, nastala je veoma sporna situacija, po mišljenju opozicije koja traži prekid i prije utvrđivanja dnevnog reda.

Opozicija smatra da je sjednica sazvana nelegalno, jer predsjedavajuća Doma Mirjana Marinković Lepić nije ispoštovala pravila kada je za vođenje ovog zasjedanja ovlastila dopredsjedavajućeg Doma Mladena Boškovića, a bez dogovora s drugom dopredsjedavajućom Edinom Gabelom, iako to iziskuje Poslovnik.

Vladajući negiraju tvrdnje o nelegalnosti, ustvrdivši da dogovor ne znači da je za ovlast Boškoviću bio potreban i konsenzus.

Opozicija, osim što traži prekid, predložila je sazivanje nove, vanredne sjednice za danas u 15 sati, u čijem dnevnom redu bi bio Prijedlog odluke o privremenom finansiranju FBiH za prva tri mjeseca 2024. godine, a ne Informacija o nefunkcionisanju parlamentarnih radnih tijela, kandidirana ranije za aktuelno zasjedanje.

Odluka o privremenom finansiranju najavljena je, naime, za raspravu 24. januara, ali opozicija smatra da je i ta buduća sjednica sazvana nelegalno iz navedenih razloga vezanih za ovlaštenje Boškoviću, pa bi stoga građani Federacije čija primanja zavise od federalnog budžeta, odnosno odluke o privremenom finansiranju, došli u nezahvalnu situaciju.

Dopredsjedavajući Bošković je nakon duže zastupničke rasprave predložio da Dom glasa o tome je li ovlaštenje predsjedavajuće njemu propisno ili ne, na šta je opozicija reagovala još burnije, posebno zastupnik Demokratske fronte Mahir Mešalić jer smatra da Boškovićev prijedlog nema nikakve veze s pravilima. 

Bilo je još diskusija, uglavnom s istim oprečnim stavovima pozicije i opozicije o (ne)legalnosti načina sazivanja sjednice, a nakon toga je Bošković proglasio pauzu koja je u toku.

Nakon dužeg odsustva zbog bolovanja, zasjedanju prisustvuje i predsjedavajuća Predstavničkog doma Mirjana Marinković Lepić te sjedi za predsjedavajućim stolom, do dopredsjedavajućeg Boškovića. Ona je objasnila da je proteklog petka pozivala dopredsjedavajuću Edinu Gabelu na dogovor za danas o davanju ovlaštenja onome ko će umjesto nje (Marinković Lepić) voditi sjednicu, ali se Gabela nije odazvala.

To je Gabela potvrdila, ali i dodala da nije smatrala shodnim da se odazove jer je predsjedavajuća nije konsultirala kada je ovlaštenje Boškoviću dala za vođenje prethodne sjednice.

Mirjana Marinković Lepić je, naime, u septembru podnijela ostavku obrazlažući da to čini iz zdravstvenih razloga, a i danas tvrdi da uprkos tome što je bolovanje zaključeno, ne može voditi sjednicu, što može potkrijepiti i medicinskom dokumentacijom.

Budući da su pojedinci iz opozicije prethodno navodili da samo njeno prisustvo u sali odnosno zaključenje bolovanja podrazumijeva da može voditi zasjedanje, odgovarala je da 'ona nikome ne bi zalazila u zdravstveni karton' te ponovila da se oslanja na mišljenja ljekara i da ne može predsjedavati a da to ne utiče na njeno zdravstveno stanje.

O ostavci predsjedavajuće podnesenoj u septembru Predstavnički dom se nije dosad izjašnjavao.

Zastupnik Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Damir Mašić (SDP) oštro je kritikova opoziciju optuživši ih za blokadu rada Parlamenta, ali i moguću blokadu "života u FBiH". Njihove postupke nazvao je "mizernim i jadnim". Kazao je kako se pred svaku sjednicu spominje tema izbora sudije Ustavnog suda FBiH, izdaja i prodaja kao i "nepostojanje većine". "Većina evo postoji godinu dana, niko nije izdao ni prodao. Nije izbor zaustavila ni opozicija ni stranke koje galame već Damir Mašović i Aner Žuljević koji traže da ne bude jedan kandidta već lista", rekao je.

 Ponovio je kako njemu i Žuljeviću nije prihvatljivo da dobiju ime samo jednog kandidata jer i posljednji put kada su biran sudije US FBiH su dobili imena pet kandidata koji su došli u Parlament FBiH.

“Degutatno je da od februara prošle godine slušamo tu priču koja dolazi od opozicije. Pitanje izbora suca US FBiH trenutno uopšte nije aktuelno, zastalo je u Komisiji za izbor i imenovanja, ali eto neko ima potrebu da to spominje svaki put pred sjednicu parlamenta. Moj stav neće promijeniti nijedan koalicioni partner niti moji roditelji”, kazao je Mašović.

Na pitanje ostaje li koalicija bez većine s obzirom da je jedan član parlamenta iz NiP-a osuđen i da će mu biti oduzet mandat, odgovara: “Ova koalcija ima 51 zastupnika tako da jedan zasutpnik neće ugroziti postojanje većine koja je natpolovična većina.”

Poručio je da je cilj današnje sjednce da još jednom “apeluju na savijest opozicije da se dozove i prekinu blokirati rad parlamenta”, u protivnom će poduzeti mjere da izvrše deblokadu u skladu sa Poslovnikom.

“Moramo izaći iz ove situacije. Niko nema pravo blokirati rad Parlamenta niti životu FBiH. Moramo usvojiti privremeno finansiranje u narednih dva do tri dana inače ćemo u FBiH imati ozbiljna problem”, zaključio je Mašić.


 

 

Povezani članci