BH Telecom
Politika

BURA NA ISTOKU EUROPE: Velika Britanija i Švedska šalju vojsku

Švedska ne odbacuje slanje vojske u Ukrajinu u sklopu mirotvornih snaga s prestankom rata, javlja švedski državni radio u ponedjeljak izjavu ministrice vanjskih poslova.

Šefica švedske diplomacije Maria Malmer Stenergard to je rekla nakon što je britanski premijer Keir Starmer objavio da je spreman poslati britanske snage u Ukrajinu radi održavanja mira, pokušavajući time pokazati Sjedinjenim Državama da europske zemlje moraju imati ulogu u razgovorima o završetku rata, piše Reuters. 

 

„Prvo moramo ispregovarati pravedan i održiv mir koji poštuje međunarodno pravo i Ukrajinu te prije svega osigurava da se Rusija jednostavno ne povuče, ponovno se osnaži i za samo nekoliko godina napadne Ukrajinu ili neku drugu zemlju”, rekla je Stenergard.

„Jednom kad postignemo takav mir moramo osigurati da ga se može zadržati, a tada naša vlada ništa ne isključuje”, dodala je. 

Britanski premijer Keir Starmer rekao je u nedjelju da je spreman poslati vojnike u Ukrajinu ako se to pokaže potrebnim za osiguranje sigurnosti Velike Britanije i Europe.

Ujedinjeno Kraljevstvo igra vodeću ulogu u potpori Kijevu u ratu protiv Rusije, što "također znači da smo spremni i voljni pridonijeti sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu slanjem vlastitih trupa na teren ako je potrebno", istaknuo je Starmer pišući za Daily Telegraph.

- Ne govorim ovo olako, dodao je potvrđujući da razumije "odgovornost koju implicira potencijalno dovođenje u opasnost" muškaraca i žena britanske vojske.

Ali "pomoć u jamčenju sigurnosti Ukrajine znači pomoć u jamčenju sigurnosti našeg kontinenta i sigurnosti zemlje."

Starmer je potvrdio da će sudjelovati na europskom sastanku u Parizu u ponedjeljak kako bi se suočio s "ubrzavanjem" američke administracije oko ukrajinskog dosjea i definirao zajednički odgovor za jačanje sigurnosti Starog kontinenta.

Također je rekao da će se "u narednim danima" sastati s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Prema riječima predsjednika britanske vlade, Ujedinjeno Kraljevstvo ima "jedinstvenu ulogu" u osiguravanju bliske suradnje Europe i Sjedinjenih Država.

- Američka potpora ostat će najvažnija, a američko sigurnosno jamstvo ključno je za trajni mir jer samo Sjedinjene Države mogu odvratiti (ruskog predsjednika Vladimira) Putina od ponovnog napada, naglasio je Starmer.

Osim francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, na ovom skupu koji se organizira u Parizu ususret trećoj obljetnici ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače očekuju se i čelnici vlada Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Italije, Poljske, Španjolske, Nizozemske i Danske, te predsjednik Europskog vijeća, predsjednik Europske komisije i glavni tajnik NATO-a.

Povezani članci