Nauka

RAK (NI)JE NEPOBJEDIV: Kod 12 pacijenata nestao rak nakon upotrebe novog lijeka Dosterlimab, testiranja još traju

Jedan lijek protiv raka Dostarlimab pokazao je obećavajuće i do sada neviđene rezultate u malom ispitivanju na više od desetak oboljelih od kancera rektuma. Naime, svim pacijentima se bolest počela povlačiti i na kraju potpuno nestala.Pacijenti koji su prošli studiju lijeka Dostarlimab nisu bili na invazivnim metodama liječenja, a tijekom studije lijek su dobivali svaka tri tjedna tijekom perioda o šest mjeseci. 

Studija o ovom istraživanju je objavljena u The New England Journal of Medicine i ako je sudeći po njoj, tumori su potpuno nestali kod svih pacijenata koji su uzimali lijek.
Lijek je dobilo 12 pacijenata s poodmaklim tumorom, a svi oni sada su izliječeni i zdravi, bez ikakvih nuspojava. Dostarlimab su uzimali svake tri sedmice u periodu od šest mjeseci.

Svi pacijenti su imali tumore s genetskim mutacijama MMRd, koje se nalaze kod 5-10 posto pacijenata s rakom rektuma.

Pacijenti s takvim tumorima inače slabije reagiraju na kemoterapije i zračenje zbog čega je često potrebno kirurški odstraniti tumor.

- Standardni tretman raka rektuma kirurškim zahvatom i kemoterapijom može biti posebno težak za ljude zbog lokacije tumora. Mogu patiti od disfunkcije crijeva i mokraćnog mjehura, inkontinencije, neplodnosti, seksualne disfunkcije i još mnogo toga - rekla je onkologinja Andrea Cercek za Science Alert.

Lijek je razvila američka biotehnološka kompanija Tesaro, a istraživanje je provedeno na onkološkom centru Memorial Sloan Kettering.

Pacijenti koji su prošli studiju lijeka Dostarlimab nisu bili na invazivnim metodama liječenja, a tijekom studije lijek su dobivali svaka tri tjedna tijekom perioda o šest mjeseci. Ponuđena im je i mogućnost kemoterapije i odstranjivanja tumora u slučaju da se bolest vrati, ali to se nije dogodilo niti jednom od 12 pacijenata.

Nakon šest mjeseci, svih 12 pacijenata više nije imalo tumore koji bi se mogli vidjeti putem MRI-ja, PET-a, endoskopije i biopsije.

- Liječnica Cercek mi je rekla da su pregledali sve moje testove i da s obzirom da nema naznaka raka, nema potrebe da idem na kemoterapiju - rekao je jedan od pacijenata koji je sudjelovao u studiji Sascha Roth.

S obzirom na to da je studija provedena samo na 12 pacijenata, ne može se smatrati potpuno ispravnom, odnosno potrebno je provesti i mnogo veću studiju kako bi bila potvrđena učinkovitost i sigurnost lijeka.

Ispitivanje bi ukupno trebalo uključivati 30 pacijenata kako bi se pokazalo je li lijek u potpunosti siguran i učinkovit.

- Do tada trebamo gledati na ove rezultate s optimizmom, ali i oprezom - rekla je onkologinja Hanna K. Sanoff sa Sveučilišta North Carolina.