Stručnjaci s YouTube kanala The Daily Eco otkrili su koje biljake ne samo da mogu imati važnu ulogu u zaštiti vaše kuće od plijesni.
Kad nastupe hladni dani, u mnogim domovima počinje se stvarati kondenzacija i naknadno nakupljanje plijesni. Međutim, prema riječima stručnjaka za biljke, postoji osam kućnih biljaka koje se mogu “boriti” s vlagom u našim domovima.
Spatifilum
Prva kućna biljka koja se preporučuje za upijanje vlage u zraku je Spatifilum, tropska biljka koja se najčešće nalazi u zatvorenim prostorima jer ne podnosi mraz.
“Ne treba mu puno osvjetljenja i ima sposobnost upijanja vlage kroz svoje lišće što ga čini odličnom opcijom za sobe bez mnogo sunčanih sati i puno vlage”, rekli su stručnjaci za biljke. “Ako lišće posmeđi, to je znak da biljci treba više zalijevanja, zaštićenije mjesto ili opskrbu kompostom.”
Zeleni ljiljan
Zeleni ljiljan slično kao i spatifilum ima veliku sposobnost upijanja vlage iz okoliša. Biljka apsorbira većinu vode koja joj je potrebna “iz zraka”.
“Ako se nalazi u vlažnom području, ne treba ga puno zalijevati”, dodali su. “Isto tako, ne zahtijeva puno svjetla, niti ima zahtjevnu njegu. Trebali biste znati da je također sposoban pročistiti formaldehid u okolišu.”
Tamjanikovka
“Tamjanikovka apsorbira vlagu iz okoliša kako bi se hidratizirala budući da nema korijenje koje bi se pričvrstilo za tlo kako bi izvuklo hranjive tvari ili vodu.
To je jedna od biljaka s najvećim kapacitetom odvlaživanja, a ne treba im supstrat pa imamo više slobode pri odabiru lokacije.”
Tamjanikovke su biljke koje se lako uzgajaju, a potrebno im je samo malo gnojiva u određeno vrijeme i malo prskanja vodom u izrazito suhim okruženjima.
Niaouli
Niaouli biljke dio su obitelji grmlja i drveća porijeklom iz Australije, pa su navikle na topla i vlažna okruženja. Poznato je da je ovo jedno od stabala koja učinkovitije upijaju vlagu, a vrlo je korisno u tlima s viškom vode.
Calathea
Biljke Calathea trebaju vlažno okruženje da bi napredovale.
Zbog svojih malih zahtjeva za svjetlom i zahtjeva za vlagom, ove upečatljive šarene biljke s lišćem naširoko se koriste za upijanje vode iz kupaonice.
Bambusova palma
Bambusove palme ne samo da upijaju vlagu iz okoline, već su sposobne i pročišćavati zrak.
Iako u zatvorenom prostoru raste puno manje. Preporučuje se da mu pronađete vlažno i sjenovito mjesto.
Menta
Menta nije samo korisna u kuhinji kao sastojak za kuhanje, već može apsorbirati i vlagu iz okoline. Ova aromatična biljka izvrsno upija vlagu iz tla. Isto tako, upija dosta vlage iz okoline, pa je idealan i za kuhinju, kupaonicu ili dnevnu sobu.
Bršljan
Bršljan je biljka penjačica koja je najprikladnija za postavljanje u zrak ili visoko, primjerice na policu. Bršljan penjačica pomoći će u održavanju čistoće zraka i apsorbirati njegovu vlagu štiteći vašu kuću od plijesni.
Kako sve izgleda u praksi pogledajte u videu.