Udruga za promicanje kulture življenja Vedrina iz Mostara objavila je Idejnik antičke baštine u Hercegovini s ciljem približavanja drevnog blaga ljudima koji danas žive na širem području regije Hercegovina.
Ljubitelje višenamjenskih izdanja razveselit će vijest kako je iz tiska izašla jedinstvena publikacija nazvana Idejnik antičke baštine u Hercegovini. Kvalitetan tisak, tvrdi uvez i prigodno osmišljena grafička oprema doprinose ukupnom dojmu Idejnika. Ujedno je to retro almanah i bilježnik u kojeg možete pisati vlastite ideje.
Brojne su ilustracije, tekstovi s opisanim lokalitetima, spomenicima, kartama, crtežima, zanimljivostima, predajama, izrekama, filozofskim mislima te idejama kako tu baštinu iskoristiti u suvremeno doba...
Stručnjakinja za upravljanje projektima vezanim za kulturni, turistički i gospodarski razvoj izv. prof. dr. Sc. Žana Mrkonjić tvrdi kako je za kvalitetan i uspješan projekt najvažnija ideja, odnosno projektna ideja. Upravo radi toga Udruga za promicanje kulture življenja Vedrina iz Mostara objavila je Idejnik antičke baštine u Hercegovini s ciljem približavanja drevnog blaga ljudima koji danas žive na širem području regije Hercegovina.
Idejnik pokriva širi pojam Hercegovine jer su autori vođeni antičkim promišljanjem opisali područje našeg dijela rimske provincije Dalmacije, područja drevnih Delmata, Daorsa i drugih plemena na koje su Rimljani i Grci kulturno utjecali.
Tako su obuhvatili područje od Livna, Tomislavgrada i Kupresa, preko Posušja, Gruda, Širokoga Brijega, Ljubuškog, Čitluka, Mostara, Čapljine, Stoca, Ravnog, Trebinja i Neuma. Kako antika ne poznaje današnje granice, spominje se i antička Narona te muzej u Vidu kod Metkovića. Također, nude se nadahnuća iz velikih centara tadašnje civilizacije poput Rima i Atene.
Tu je i jedinstvena kolekcija antičkih recepata za jela koja se mogu pripravljati od namirnica tipičnih za područje Hercegovine poput meda, vina, maslina, orašastih plodova, bobičastog voća, smokava, tvrdih sireva, ribe, mesa i ljekovitog bilja...
Osmišljen je i kolač inspiriran čapljinskim Mogorjelom. Idejnik se ne bavi samo arheološkim i povijesnim temama, u njemu se kriju ideje za turističke projekte, gastro kreacije, ljekovite pripravke, kozmetiku, modu, dizajn, filozofiju, arhitekturu, proizvodnju hrane i pića nadahnutog razdobljem koje kod nas nije dovoljno iskorišteno i poznato široj javnosti, a ponajmanje turistima.
Rijetko tko zna da u Mostaru postoji ostatak rimskoga mosta, u Grudama, Posušju, Ljubuškom, Tomislavgradu i Livnu muzeji s nevjerojatno vrijednim nalazima. Od najstarijeg umjetničkog djela iz Badnja kod Stoca, do neumskog čudnovatog alkemičarskog prstena kojeg možete vidjeti u tamošnjem muzeju...
Kakve se mistične priče pričaju o Zvonigradu, Izbičnu, Čerinu i Posuškome Gracu, Gabeli, Stubom vrelu na Kupresu, Delminiumu, Daorsonu i drugim mjestima... A što od toga stvarna znanost podržava?
Autorski tim u sastavu Roberta Kapsalis, akademska grafičarka te magistri arheologije Josipa i Ante Vujnović kažu kako Hercegovina kulturološki, zemljopisno i klimatski pripada mediteranskom području, a u usporedbi s drugim europskim zemljama ovog pojasa njena antička blaga su neiskorištena u kulturnom, gospodarskom i turističkom razvoju regije.
Stoga su u suradnji s arheolozima Stipanom Dilberom i Ivanom Ereš, te grčkim nutricionistom Apollonasom Georgiosom Kapsalisom koji već 12 godina djeluje u Mostaru iznjedrili Idejnik koji za cilj ima poboljšanje turističke i kulturne ponude regije Hercegovina i gravitirajućih općina sa sjevera poput Livna, Tomislavgrada i Kupresa. Idejnik je je izvrstan suvenir i dar ljubiteljima retro bilježnika i almanaha tvrde iz Udruge Vedrina.
Nadalje, publikacija pruža nadahnuća iz antike, umjetnosti i kulture življenja, gastronomije te je upravo sad idealno vrijeme za nabavku Idejnika koji se može darivati prijateljima, poslovnim partnerima ili gostima.
O načinu na koji možete već sada doći vašeg primjerka Idejnika antičke baštine u Hercegovini saznajte kontaktirajući udrugu Vedrina putem email adrese: