Profesor Zdenko Samaržija inače je plodan autor. Iako se čini kao rijetkost, ipak ne iznenađuje objavljivanjem dvije knjige u jednom mjesecu.
Vrijedi istaknuti Samaržijinu suradnju s bosanskim franjevačkim arhivima, kao i obradom tematike Osmanske tradicija i islamske kulture u zdravstvu Slavonije.
Knjiga „Povijest zdravstva Baranje, Slavonije i Srijema“ namijenjena je stručnoj javnosti i istraživačima kao podloga za daljnja istraživanja i publicistiku, ali dobro će doći i čitateljima iz šireg kruga javnosti – kao civilizacijska čitanka.
Pogovor
Dobre i loše strane izolacije
(izlaganje dr. med. Amre Nanić,
neuropsihijatrice Centra mentalnoga zdravlja Doma zdravlja Buzin,
na simpoziju psihijatara Bosne i Hercegovine posvećenom posljedicama Covida-19,
Neum 2021.)
Recenzenti
Prof. dr. sc. Sven Kurbel
Dr. sc. Vladimir Abramović
1. Uvod 5
2. Naslijeđe 6
2.1. Prapovijesno, antičko i srednjovjekovno zdravstvo 6
2.2. Zdravstvo za vladavine Osmanlija 10
3. Zdravstvo za vladavine Habsburga 13
3.1. Uspostava habsburške vlasti 13
3.2. Akademska medicina i neakademski oblici liječenja 13
3.3. Istraživači bilinstva i minerala 14
3.4. Obrazovanje medicinskih djelatnika 14
3.5. Vojno zdravstvo 20
3.6. Civilno zdravstvo 21
3.7. Socijalna zaštita 26
3.8. Redovnička medicina 28
3.9. Etnomedicina 31
3.10. Vojne, građanske i javne bolnice. Uloga katoličkih redovnica 36
3.11. Rehabilitacija 42
3.12. Apotekarsko naslijeđe 43
3.13. Stomatologija 47
3.14. Veterina 48
3.15. Zarazne bolesti: kuga – činjenice, prevencija, mit 51
3.16. Zarazne bolesti: kolera i bjesnoća 57
3.17. Zdravstvo druge polovice 19. i prvih desetljeća 20. stoljeća 59
4. Prvi svjetski rat 66
5. Borba protiv siromaštva, tuberkuloze i trahoma 69
6. Drugi svjetski rat 73
7. Zdravstvo u socijalističkoj Jugoslaviji 76
8. Godina 1991. 80
9. Medicinska literatura. Ljekaruše 82
10. Obrazovanje medicinskih djelatnika 86
Pogovor 88
Leksikon medicinskih djelatnika 92
Literatura 132„
Povijest zdravstva Baranje, Slavonije i Srijema“, prva knjiga u ediciji, ima za cilj upoznati javnost s povijesnim razvojem zdravstva na području slavonske regije. Zdravstvo kao djelatnost zaštićuje i unaprjeđuje ljudsko zdravlje, pravodobno otkriva bolesti te liječi i rehabilitira bolesne odgovarajućim sredstvima, opremom i stručnim metodama rada. Na razvijenost i organizaciju zdravstvene djelatnosti u široj zajednici ut-ječu – prije svega: razina opće kulture stanovništva, privredne prilike, državna organi-zacija sa socijalnom politikom te znanstvene spoznaje i dostignuća medicinske prakse.
Kao vrlo bitno područje ljudske djelatnosti zdravstvo zaslužuje posebnu pažnju u znanstvenoj zajednici i široj javnosti, no u nas nema dovoljno socioloških, ekonomskih, pravnih niti povijesnih istraživanja o zdravstvenoj djelatnosti, pogotovo ne u regionalnim okvirima. Građansko društvo se temelji na zasadama kulturne tradicije/naslijeđa, a u konceptu društva znanja nezamislivo je da jedna od bitnih ljudskih djelatnosti ne bude regionalno istražena. Osim toga – niz je generacija zdravstvenih djelatnika samopri-jegorom i uspješnim radom zadužilo na stotine tisuća stanovnika ovih krajeva pa je red i da ih se u jednoj knjizi zabilježi za povijest.
U knjizi se polazi od naslijeđa koje se ukratko razmatra kroz prapovijesno, antičko i srednjovjekovno zdravstvo. Nadalje, obrađuje se zdravstvo na području Bara-nje, Slavonije i Srijema za vladavine Osmanlija i Habsburga. Povijesni izvori znatno su bogatiji iz vremena bečke Monarhije te se analizira akademska medicina i neakademski oblici liječenja, vojno i civilno zdravstvo, redovnička i etno-medicina, obrazovanje medicinskih djelatnika i socijalna zaštita, apotekarsko naslijeđe, stomatologija i veterina kao i, tada opasne bolesti: kuga, kolera i bjesnoća. Posebna poglavlja su posvećena zdravstvenoj djelatnosti u Prvom i Drugom svjetskom ratu te zdravstvo u regiji za vrijeme socijalističke Jugoslavije i slavonsko zdravstvo u Domovinskom ratu. Također se posebno razmatraju - medicinska literatura i obrazovanje medicinskih djelatnika, a na kraju je abecedarij medicinskih djelatnika koji su djelovali na području Baranje, Slavonije i Srijema od kraja 17. do sredine 20. stoljeća.
Knjiga „Povijest zdravstva Baranje, Slavonije i Srijema“ namijenjena je stručnoj javnosti i istraživačima kao podloga za daljnja istraživanja i publicistiku, ali dobro će doći i čitateljima iz šireg kruga javnosti – kao civilizacijska čitanka.
Podsjetimo, Ljudski.ba izvijestio je nedavno i o objavi Samaržijine knjige Srednjevjekovne utvrde Slavonije, Baranje i Srijema.
Više pročitajte OVDJE.