Turistički vaučeri u BiH bi mogli otići u prošlost. Razlog bi mogao biti nedostatak novca u javnim kasama, dok se za manjak istog u novčanicima građana malo brine. Ukoliko ne bude vaučera najviše će biti pogođeni građani BiH jer ih je sve manje koji sebi mogu priuštiti odmor. Dok cijene rastu, plaće još uvijek ostaju iste.
"Mnogi prijatelji koji nisu imali dovoljno finansija da odu na putovanje su iskoristili vaučere i to je bio jedini način preko kojeg su mogli da priušte te godišnje odmore",
"Mislim da je to dobra prilika za većinu građana jer su plaće takve kakve jesu, ne mogu da odvoje, ali s vaučerima može svatko odvojiti dva-tri dana", samo su neki od komentara građana.
Turistički radnici tvrde da su vaučeri donijeli pozitivne rezultate, posebno kada se mogu koristiti tokom cijele godine.
Korištenje turističkih vaučera je u svrhu promocije domaćeg turizma jer turisti posjećuju domaće destinacije Republike Srpske", kazao je Dragan Tešić, glasnogovornik Turističke organizacije Grada Bijeljina.
U RS-u vlast izbjegava precizan odgovor oko vaučera za ovu godinu, dok u F BiH nisu planirani.
Zakonskim rješenjima želimo da unaprijedimo oblast. U februaru smo usvojili Zakon o turizmu. Zakonskim rješenjima Ministarstvo pokušava da dopre do turističkih radnika i da čuje njihov impuls što je to što trebamo uraditi, poručio je Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.
Tokom dva ciklusa trajanja projekta Turistički vaučeri, u Republici Srpskoj izdano je ukupno 65.857 turističkih vaučera. Efekti su bili vidljivi vrlo brzo, a broj dolazaka turista povećan.
Turistički radnici u F BiH još čekaju zvanične stavove vlasti.
Naše su informacije neslužbene da za ovu godinu takav program nije osiguran, ali bit će neki novi programi koji su usmjereni na podršku manifestacijama i projektima koji obogaćuju turističku ponudu", naglasila je Amra Jaganjac, direktorica Turističke zajednice Grada Tuzla.