Društvo upošljava 849 radnika od kojih je više od 700 raspoređeno na rad s eksplozivnim i opasnim materijama i ti radnici su izloženi dodatnom stresu zbog stalne opasnosti od eksplozija i mogućih povreda, navode iz GINEX-a.
Federalna zastupnica Ajla Milišić Pepić (NiP) na zastupničkom satu jedne od sjednica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH je pitala Upravu kompanije GINEX iz Goražda zašto je od 11. decembra ove godine zabranila radnicima da dolaze na posao sa bradom. Navodi kako je ovakva odluka naišla na osudu javnosti te da se takva odluka fakturiše Narodu i pravdi jer dio Uprave je iz ove stranke.
Jesu li prekršili Evropsku konvenciju o ljudskim pravima - To nije došlo iz organa stranke već iz njihovih glava. Želim ovako javno da se preispita ta odluka, tačnije član 2. koji je sporan i ovim putem želim da pitam donosioce odluke jesu li svjesno ili nesvjesno prekršili prava zagarantirana Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, jer su zabranili svim radnicima dolazak na posao bez brade, a ne samo onima koji zbog opisa posla i bolje zaštite na radu ne bi trebali imati bradu zbog potencijalne opasnosti na radnom mjestu - kazala je Milišić Pepić.
Odgovarajući na zastupničko pitanje Milišić Pepić iz GINEX-a su naveli kako su oni "privredno društvo registrovano za proizvodnju i promet hemijskih pripalnih i inicirajućih sredstava čija je osnovna djelatnost proizvodnja eksploziva". - Pod tim se podrazumijeva proizvodnja i ugradnja inicijalnih eksploziva koji su izuzetno osetljivi na sve vanjske podražaje, naročito na udar, trenje, statički elektricitet. Oblast zaštite radnika sa stanovišta zaštite na radu je regulisan Zakonom o zaštiti na radu i Pravilnikom.
U proteklom periodu i pored svih mjera koje se provode imali smo nekoliko eksplozija u kojima su teško povrijeđeni naši radnici. Odlučeno je da se donese niz mjera kako bi se direktno ili indirektno zaštita na radu podigla na što veći nivo, kako bi rizik nastanka eksplozije sveli na najmanju moguću mjeru - navode iz GINEX-a i dodaju:- Kao vid zaštite od statičkog elektriciteta donesena je odluka da radnicima nije dozvoljen dolazak sa bradom. Napominjemo, u prethodnom periodu su uprave društva donosile ovakvu odluku, poput 2016. godine.
Kažu kako su oni samo ponovili odluku iz 2016. godine, odnosno da je sadašnja odluka ublažena jer se radnicima ne nalaže propisna obrijanost, već samo da ne nose bradu.
- To je odlučeno jer statički elektricitet nastaje na kosi i bradi. Pojava statičkog elektriciteta je povećana u zimskom periodu jer je suhi zrak pogodniji za stvaranje elektriciteta. Na opasanim mjestima gdje se propisuje nošenje zaštitne opreme poput respiratora i maski, brada predstavlja problem jer ometa pravilno prijanjanje zaštitne opreme na lice, čime se ugrožava radna sigurnost.
Društvo upošljava 849 radnika od kojih je više od 700 raspoređeno na rad s eksplozivnim i opasnim materijama i ti radnici su izloženi dodatnom stresu zbog stalne opasnosti od eksplozija i mogućih povreda. Selektiranje radnika, donošenjem parcijalnih odluka o mjerama zastite na radu, između ostalog, da je jednima dozvoljeno, a drugima nije dozvoljeno nošenje brade, u našem slučaju nije primjenjivo - navode iz GINEX-a u odgovoru zastupnici Milišić Pepić.
Kažu kako je ta odluka, kao i druge mjere koje se donose, donesena u konsultaciji sa radnicima, Sindikalnom organizacijom i svim rukovodiocima.- Još i da spomenemo, mi kao Društvo smo čak u ovoj godini dozvolili i podržavamo mnoge postupke prakticiranja vjerskih propisa, u odnosu na prethodni period. Tako da napominjemo, ova odluka je donesena isključivo radi zaštite i sigurnosti radnika - naveli su iz GINEX-a.