Društvo

USTANAK S OBJE STRANE GRANICE: Nema uzmaka pred investitorima koji uništavaju najveće blago

Hrvatsko je Ministarstvo graditeljstva objavilo da ne može poništiti pravomoćne dozvole za izgradnju male hidroelektrane "Una-mlin" blizu izvora rijeke Une, osim ako se u kaznenom postupku ne utvrdi da su "navedeni akti izdani kao posljedica kaznenog djela."

Nakon nedavnih prosvjeda protiv izgradnje hidroelektrane, Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine je na službenim internetskim stranicama objavilo opsežno priopćenje u kojem je detaljno obrazlaže što su sve nadzirali u slučaju izgradnje hidroelektrane, uz tvrdnju - da oni “nemaju mogućnosti poništavanja i ukidanja” izdanih dozvola.

Grupa aktivista koja zastupa lokalnu zajednicu kaže da je duboko zabrinuta medijskim naslovima koji krivo interpretiraju očitovanje Ministarstva od 13. kolovoza, za koje kažu, da su već poslali puno demantija.

Aktivisti iz "Spasimo Unu" poslali su očitovanje o dvije točke - statusu zaštićenog područja te poništenju građevinske dozvole. Njihovo očitovanje prenosimo u cijelosti.

Status zaštićenog područja

"Želimo obavijestiti sve medijske kuće i javnost da je lokacija predviđene mini hidroelektrane na rijeci Uni zaštićena u okviru ekološke mreže Natura 2000, što je drugi oblik zaštite u odnosu na status hidrološkog spomenika prirode iz 1968.

Natura 2000 je mreža zaštićenih područja prirode u Europskoj uniji, uključujući Hrvatsku. Osnovana je kako bi očuvala najvrjednije i najugroženije vrste i staništa Europe. U Hrvatskoj, Natura 2000 obuhvaća različita staništa, uključujući šume, rijeke, močvare, planine i obalna područja. Cilj je očuvanje bioraznolikosti te promicanje održivog korištenja prirodnih resursa, uz istovremeno omogućavanje ekonomskih aktivnosti koje ne štete okolišu. Ova mreža je ključna za zaštitu prirodne baštine i održiv razvoj u Hrvatskoj.

 

Pregledom spisa utvrđeno je da prije podnošenja zahtjeva za izdavanje rješenja o izmjeni i/ili dopuni lokacijske dozvole 2015. nije proveden postupak prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu sukladno odredbama Zakona o zaštiti prirode. Navedeno je utvrđeno i zapisnikom o obavljenom inspekcijskom nadzoru Državnog inspektorata od 12. srpnja 2024. i Nalazom o provedenom upravnom nadzoru Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije od 29. srpnja 2024.

Investitor je također bio dužan podnijeti zahtjev za mišljenjem o potrebi provedbe postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš, što nije učinjeno, i zbog čega je podnesena prekršajna prijava. Zbog utvrđenih povreda propisa, Državni inspektorat podnio je kaznenu prijavu protiv službene osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu zbog sumnje na zlouporabu položaja i ovlasti, temeljem odredbi čl. 291. stavka 1. Kaznenog zakona.

Poništenje građevinske dozvole

Želimo pružiti obrazloženje da je pregledom lokacijske dozvole, izmjene i dopune lokacijske dozvole, građevinske dozvole te rješenja o promjeni imena investitora utvrđeno da su navedeni upravni akti pravomoćni te da su protekli rokovi za njihovo poništavanje i ukidanje, a koji su propisani odredbama čl. 131. st. 2 Zakona o gradnji. 

To ne znači da je građevinska dozvola izdana na legalan i legitiman način nego samo znači da u ovom trenutku Ministarstvo nema pravni mehanizam kojim može poništiti građevinsku dozvolu, nego se pristupa kaznenom postupku.

Jedini razlog zašto građevinska dozvola nije izravno ukinuta iako su utvrđene nezakonite radnje je proceduralne prirode, budući da je istekao rok za žalbu Ministarstva zaštite okoliša, a koje nije ni bilo obaviješteno o izdavanju dozvole. Sadašnja poruka Ministarstva je da možete raditi što hoćete i kako hoćete, samo da vas oni ne vide dok ne istekne rok za prigovore.

"Nećemo dozvoliti da se Una devastira i nepovratno uništi okoliš dok čekamo završetak sudskog postupka"

Također, želimo naglasiti da smo zbog utvrđenih propusta podnijeli prijedlog Ministarstvu za oglašivanje rješenja ništavim, sukladno odredbama čl. 128. Zakona o općem upravnom postupku, i to građevinske dozvole izdane od strane Zadarske županije od 6. listopada 2016. godine i rješenja o produženju važenja građevinske dozvole izdanog od strane Zadarske županije od 3. listopada 2019. 

 

Ovaj prijedlog je na razmatranju u sklopu upravnog postupka za koji se očekuje odgovor u zakonom propisanim rokovima.  Nećemo dozvoliti da se rijeka Una devastira i nepovratno uništi okoliš dok čekamo završetak sudskog postupka koji će sigurno rezultirati osuđujućom presudom zbog nepobitno utvrđenih propusta i zlouporabe položaja.

Priroda ne poznaje rokove i zakon o upravnom postupku te nećemo dopustiti da je investitori unište nezakonitim radnjama. Vidimo se na prosvjedima na izvoru Une", poručuju aktivisti grupe "Spasimo Unu".

Povezani članci