Društvo

USTANAK NA MAJEVICI: Dosta im je političara, počela borba za vjekovna ognjišta

Dok vlast i opozicija u RS-u ukrštaju koplja zbog kopanja „bijelog zlata“, mještani Majevice u strahu od najgoreg scenarija.

Borba građana dobila drugu dimenziju. Među gotovo 4.000 potpisa zabrinutih mještana našli su se i glasovi opozicionih lidera koji su protekle sedmice dolazili u Lopare da bi potpisali peticiju protiv otvaranja rudnika litija na Majevici.

„Ja sam iznenađen što je Milorad Dodik i od ovoga uspio da napravi jednu čistu politiku. Potpuno nepotrebno jer i sam je rekao da je protiv eksploatacije litija ovdje. Možda je najbolje da dođe i on ovdje i potpiše ovu peticiju“, kazao je Igor Crnadak, predsjednik PDP-a.

Predsjednik RS-a i SNSD-a odgovara: „A šta je cilj te peticije? Da se donese odluka u NSRS-u da se zabranjuje? Ma, nemoj, molim te. Pa, što bi se donosila odluka da se zabranjuje - ako to nije korisno, svakako se neće desiti. Ali, dobro, opozicija je već u rasulu, ona ne zna ni kud će ni šta će“.

Peticija, čije je potpisivanje trajalo sedam dana, predata je na protokol u NSRS. Uz peticiju, entitetskim zastupnicima upućen je i tekst deklaracije o protivljenju otvaranja rudnika litija na Majevici. Ovo je, tvrde u opoziciji, institucionalni vid borbe.

„Ako se vlast, Vlada RS-a, neko od nadležnih ministarstava ili Komisija za diodjelu koncesija drzne da se ogluši o ovo i dozvole nekom od domaćih institucija ili stranih kompanija da uđu u ovakav rizičan potez, upozoravam, u ime SDS-a, da ćemo i u Loparama, cijeloj Majevici, Semberiji, Ozrenu, Posavini... izvesti na ulice ne hiljade - nego desetine hiljada ljudi“, poručuje predsjednik SDS-a Milan Miličević.

Dodik ističe da će donijeti odluku bez obzira na to: „Ako se odlučimo i vidimo da to nije priča koja može dati garanciju za očuvanje ekologije i da bude ekonomski isplativo, nećemo ni raditi. A ako bude i jedno i drugo zaštićeno - i ekologija i ekonomski isplativo - mi ćemo raditi. A oni nek izlaze na ulice, šta ima veze?!“.

Dok se vlast i opozicija utrkuju ko će se ove, izborne godine, pod velom ekološke svijesti i istinske brige, dodvoriti biračima, mještani u strahu. Brinu se da će morati napustiti svoja vjekovna ognjišta.

Građani su i ranije tokom protestnog skupa poručili da su protiv rudarenja, a naročito protiv Nacrta zakona o geološkim istraživanjima RS-a, koji je usvojen prošle godine u Narodnoj skupštini RS-a, a kojim se lokalnim zajednicama u RS-u oduzima pravo da odlučuju o tome hoće li se na njihovoj teritoriji kopati ruda.

Povezani članci