Bolje da ima bilo kakvog sniženja nego nikakvog i u tom smislu ne mogu reći da je projekat "Zaključavamo cijene" negativan ili pak štetan, no smatram da je nedovoljan, posebno ako uzmemo u obzir da je spisak proizvoda i cijena bio na strani trgovaca, kazao je ekonomski analitičar Igor Gavran za FTV.
Gavran poručuje da je spisak proizvoda koji su obuhvaćeni u okviru projekta "Zaključavamo cijene" ono sa čime su trgovci zadovoljni, a kako je kazao čim su trgovci zadovoljni to znači da su cijene i dalje visoke i da im i dalje omogućuje dovoljnu zaradu.
Smatra i da je nedovoljan broj proizvoda koji su obuhvaćeni ovim projektom, te da je ovo zapravo reakcija vlasti kampanjom na bojkot.
"Ovakve stvari se ne rješavaju kampanjama ono što je Vlada FBiH trebala uraditi a nije, jeste da se uđe u same kalkulacije cijena i da se osigura da nikada niko, ne samo za tri ili šest mjeseci, ne može da zloupotrijebi tržišnu poziciju i da stihijski povećava cijene.
Očekuje da će bojkot građana imati pozitivan efekt, ali da je nedovoljan.
Kako je Federalno ministarstvo trgovine saopćilo u petom valu projekta zaključanih cijena dogovoren je spisak od 65 prehrambenih i higijenskih proizvoda za koje je cijena snižena i zaključana. Cijene će, u odnosu na trenutne, biti niže od 17 do 23%.
U ovom Projektu dobrovoljno učestvuju brojni tržni lanci i druga pravna i fizička lica s trgovinama manjeg formata.
Trgovci sami biraju brendove određenog proizvoda, tako da će imati vidno istaknute spiskove u svojim prodajnim objektima koji artikli kojih brendova su sniženi i zaključani.
Podsjećamo, ovaj projekat kao i prethodni nije osmišljen kako bi osigurali niske cijene za luksuzne proizvode, nego da socijalno osjetljivim kategorijmaomogućimo da mogu obezbijediti osnovne životne namirnice po prihvatljivim cijenama.
U ovom valu projekta izostavljeni su artikli čija cijena svakodnevno raste na svjetskom tržištu poput kafe.