Imenovanje Rusmira Isaka, sina ministra unutarnjih poslova Federacije Rame Isaka za ravnatelja Kazneno-popravnog zavoda Zanica izazvalo je brojne reakcije. Iz nevladinog sektora upozoravaju na sukob interesa, koji je zbog neprovođenja Zakona teško dokaziv.
Dio javnosti smatra kako je dogovor koalicije doveo do toga da bez obitelji Isak nema funkcioniranja federalne vlasti. Iako je sve po zakonu, pitanje je li moralno.
Imenovanje još jednog člana porodice Isak na funkciju izazvalo je brojne reakcije. Društvene mreže preplavljene su kritikama na račun činjenice da
tri člana porodice Isak obavljaju javne funkcije u Federaciji.
Federalni ministar Ramo Isak o ovome šuti a iz njegovog kabineta potvrđeno je da se prilikom odlučivanja o imenovanju direktora KPZ Zenica ministar izuzeo iz glasanja. Inače, direktora ove ustanove, bez konkursa, postavlja Vlada Federacije, na prijedlog federalnog ministra pravde.
Sa stanovišta Zakona o sukobu interesa ovo imenovanje može biti sporno samo sa stanovišta općih principa - dakle on je kao ministar u toj Vladi mogao imati utjecaj na odluku Vlade. Međutim, kako bi to ocijenila Komisija za odlučivanje o sukobu interesa, da postoji u Federaciji, to je sad hipotetičko pitanje. Zakon o sukobu interesa se u Federaciji ne primjenjuje od 2013.
U prethodnom periodu Nacrt Zakon o sukobu interesa, koji je bio u parlamentarnoj proceduri je povučen. Imenovanja porodice Isak na tri funkcije federalnog budžeta, rezultat su dogovora koalicije.
Odgovarajuće mjere i sukob interesa mogla bi utvrditi ako ga ima, Komisija koje nema. Ovo nije jedini slučaj da nekoliko članova porodice obavlja javne funkcije. A zbog ovakvih primjera neke druge porodice odlaze iz BiH jer bez obzira na to što je nekad sve po zakonu, javnost se pita da li je moralno, a na društvenim mrežama se pojedinci ironično šale pitajući se hoće li se trojica Isaka kandidirati za članove Predsjedništva BiH, dok srugi strahuju od mogućnosti da ministar Isak možda ima još kojeg sina.