Društvo

TEKBIR I ZASTAVE ARMIJE BIH: Srbi uznemireni, Nešić sve prijavio SIPA i MUP-u RS-a

Ministarsigurnosti BiH Nenad Nešić kaže da je proslijedio SIPA i MUP-u Republike Srpske informacije o jučerašnjem dešavanju u mjestu Večići kod Kotor Varoša, gdje su okupljeni u "maršu mira" nosili maskirne uniforme i obilježja tzv. Armije BiH.  Pojasnio je da je te informacije agencijama proslijedio kako bi se spriječilo bilo kakvo izazivanje nemira, jer je imao više poziva uznemirenih građana Kotor Varoša.

Za Bošnjake Kotor-Varoši 3. novembar 1992. godine ostat će zapisan crnim slovima i zapamćen kao jedan od najtežih i najgorih trenutaka u bližoj i daljoj historiji. To je trenutak kada su Bošnjaci ovog mjesta, koji su do tog trenutka nadljudskim naporima pružali otpor daleko nadmoćnijem neprijatelju, koji je pokušavao zauzeti dolinu rijeke Crvcke u kojoj je smješteno selo Večići, a gdje su Bošnjaci našli utočište i pokušali se zaštititi od već najavljivanog genocida.

Preživjeli, u spomen na nestale i one koji su ubijeni tokom pokušaja prelaska na za njih sigurnu teritoriju, na ovaj dan organiziraju Marš mira "Tihi hod za veliku bol", od Karaule kod Travnika, pa do sela Večići.

Sličan skup održan je danas i u Bosanskoj Krupi. Uz povike Tekbir - Alahu ekbar, kolona uniformisanih i ogrnutih ratnim zastavama, obilježavalala je godišnjicu bitke "Mostobran 94"

Predsjednik Organizacije starješina Vojske Republike Srpske Slobodan Župljanin smatra da nazivati određenu manifestaciju "Marš mira" u Kotor Varošu i Bosanskoj Krupi, a nositi uniforme  Armije BiH, ratne zastave i uzvikivati "Alahu ekber" stvara uznemirenost i podiže tenzije u jednom dijelu srpskog naroda.

- To ne doprinosi miru i stabilnosti, nego naprotiv usložnjava situaciju i treba ih izbjegavati u širokom luku - rekao je Župljanin komentarišući to što su u Kotor Varošu i Bosanskoj Krupi defilovali Bošnjaci za zastavama takozvane Armije BiH i Palestinske uprave uz povike "Tekbir - Alahu ekber".

On je rekao da događaje iz proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata u BiH treba obilježavati na dostojanstven način, a ne na način da se izaziva uznemirenje i strah kod bilo koga.

Župljanin je istakao da obilježavanje tih događaja nije zabranjeno, te da su ona moguća i dozvoljena, ali da bi trebalo da budu u duhu poštovanja žrtve, nikako u duhu veličanja bilo čega što u tom ratu nije bilo u skladu sa normama ratovanja.

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić izjavio je da "marševi mira" Bošnjaka sa kojih se šalju ratnohuškačke poruke kojima se uznemirava javnost i uz pokliče pod kojima su ubijani Srbi šire nacionalnu mržnju i netrpeljivost, te se nada da će policija Republike3 Srpske provesti istragu o takvom skupu u Kotor Varošu.

- Ovdje ima elemenata krivičnog djela širenja nacionalne, rasne i vjerske mržnje i treba biti podnesen izvještaj nadležnom tužilaštvu protiv odgovornih da budu procesuirani, jer je to sigurno najbolji način prevencije potencijalnih sličnih događaja -  rekao je Kojić.

On je istakao da takvi takozvani "marševi mira" ne mogu da doprinesu toleranciji, povjerenju i pomirenju u BiH.

- "Marš mira" je u stvari marš širenja nacionalne mržnje i netrepeljivosti, i to u Kotor Varošu gdje je većinsko srpsko stanovništvo, a mi iz Republike Srpske ne možemo da odemo u Sarajevo da obilježimo stradanje vojnika ЈNA u Dobrovoljačkoj ulici -  naveo je Kojić.

Povezani članci