Veliki broj sasrajevskih Srba koji su 1995 napustili svoja ognjišta da bi živjeli u RS-u vjerovatno se svaki dan pita jesu li napravili ispravnu odluku. Mnogi od njih danas egzistenciju osiguravaju radom u F BiH i njima table na ulazu u Istočno Sarajevo s natpisom da je to grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo komplikuju život, ali zbog straha rijetki će javno progovoriti.
- Nije niko morao izaći iz Sarajeva, niko nikog nije tjerao, izašao je ko je htio, ko nije htio ostao je, smatra Ljeposava.
U RS je prešla tek 2019 godine. Ne što je htjela, već iz egzistencijalnih razloga, poručuje-
- Ja da sam se pitala, ja ne bih izašla iz Sarajeva, meni je tamo bilo lijepo, svi mi rade u Sarajevu, svi smo vezani za Sarajevo, kaže Ljeposava.
Veselinka je u Sarajevu živjela do muževe smrti, nakon čega se prije 11 godina preselila u Istočnu Ilidžu, nekoliko kilometara udaljenu, a koja se nalazi u entitetu Republika Srpska. Za Radio Slobodna Evropa kaže kako ne voli politiku, te da joj je dosta podijela i nacionalizma.
- Ja čak ni ne znam gdje je ovdje razgraničenje, vjerujete li mi. Mi još uvijek o ratu pričamo i još kao nešto dijelimo, ja sam preživjela dva rata dosta je toga više, kaže Veselinka.
Mnoge u Istočnom Sarajevu table za koje gradonačelnik Ljuibiša Ćosić kaže da su dio njegovih redovnih obaveza podsjećaju na period rata.Sarajevski političar Srđan Srdić za razliku od gradonačelnice sarajeva Benjamine Karić koja je podnijela krivičnu prijavu protiv kolege iz susjednog grada uradio bi nešto potpuno drugačije,.
- Treba da i mi postavimo jednu novu tablu u smislu da je Sarajevo multietnički grad, grad svih nacija i vjera. Ja bih iz jedne vrste odmazde, ovako da kažem, napravio tu priču, kaže on.
Srdić je i aktuelni vijećnik u Općinskom vijeću Novo Sarajevo.
U Sarajevu živi i Rajko Živković. Tokom rata on je bio sekretar Srpskog građanskog vijeća, nevladine organizacije koja je formirana tokom rata u Sarajevu.
- Sto pedeset sedam hiljada je zaista velika brojka, radi se o mnogo manjem broju Srba koji su otišli sa prostora Sarajeva u Istočno Sarajevo. Zbog čega je tablu Ćosić postavio i šta je htio s tim da postigne, nije mi jasno, kaže Živković.