U posljednje vrijeme povećan je broj poziva SOS crvenoj liniji. Građanke i građani prijavljuju nasilje i saznanja o nasilju. Dva su broja: jedan za Federaciju BiH, a drugi za Republiku Srpsku. Pozivi su besplatni, a informacije i savjeti koje osobe nakon što prijave nasilje mogu dobiti putem SOS telefona - izuzetno su vrijedni.
OS pozivi mogući su 24 sata dnevno sedam dana u sedmici i besplatni su. Iako je posljednjih dana, posebno nakon trostrukog ubistva u Gradačcu broj poziva prema SOS liniji povećan, i dalje ima obeshrabrenih koji strahuju potražiti pomoć. Iz institucija ističu pozitivne i potrebne primjere prijava.
– U jednom momentu smo se bojali da će ovo obeshrabriti ljude da pozivaju SOS telefon, međutim ipak treba da se vrši taj pritisak. Institucije su tu da pomognu, isto kao i naše organizacije: imamo sos telefon, vodimo sigurnu kuću i svi građani i građanke mogu iskoristiti za pružanje potrebne podrške u tom momentu. Bilo je pozitivno kada je žena nazvala i rekla: ja se trenutno nalazim ispred policijske stanice, samo mi recite šta treba da uradim da bih napokon izvršila prijavu za nasilje – rekla je za N1 Nataša Mujkanović, Koordinatorica Sigurne kuće Sarajevo i osoba koja prima SOS pozive.
U takvim situacijama važno je razgraničiti i objasniti kada se poziva SOS telefon, a kada telefon policija.
– Na SOS telefon, koji vode nevladine organizacije, oni koji pozovu mogu anonimno da dobiju pomoć i podršku. Ne moraju da prijave nasilje, mogu da se posavjetuju, da čuju koje su mogućnosti za zaštitu i koga sljedeće da nazovu. Kada se zove policija, policijski broj 122 se snima i obično se daju podaci vezano za onog ko poziva tako da je to razlika. 122 je opšti broj za sve građane i građanke i na taj broj se prijavljuju različita krivična djela koji građani uoče ili žele da prijave, a brojevi 1264 i 1265 su samo za nasilje – pojašnjava Gorica Ivić, direktorka Fondacije Udružene žene Banjaluka.
Iz Džender Centara Republike Srpske i Federacije BiH ukazuju na to da je neophodno imati edukovane i senzibilne stručnjake i senzibilnu javnost kako bi se ciljevi – ostvarivanje ravnopravnosti i eliminisanje nasilja – ostvarili. Takođe, ukazuju na potrebu uvođenja jedinstvenog broja:
– To neće spriječiti da dobije informaciju iako pozove neko sa područja Republike Srpske na 1265 ili obrnuto, to neće spriječiti pružanje usluge, odnosno dobijanje informacije. Naravno da bi bilo značajno lakše i bolje da imamo jedinstveni SOS telefon na području cijele BiH pa da se onda pozivi usmjeravaju po blizini, zavisno odakle zovem spaja me na najbližeg operatera koji je u lancu pružanja usluge odnosno sporazuma koji je potpisan. I to bi bilo puno jednostavnije pratiti, evidentirati podatke, obrađivati statistiku i tako bismo imali jasniju situaciju – rekla je Fatima Bećirović, koordinatorica Džender centra Federacije BiH.
BiH je jedna od rijetkih zemalja koja nema jedinstven broj za hitne slučajeve.
Međutim, prijavu nasilja ili bilo kakav oblik podrške ili savjeta, potpuno anonimno možete potražiti pozivom na broj 1264 na području Republike Srpske ili 1265 na području Federacije BiH