Društvo

ŠOKIRALI JAVNOST UPOREĐIVANJEM CIJENA: Čuvaju svaki račun, sir, jaja skuplji duplo, zanimljiv je slučaj Nutelle

Obitelj Marine Pepelnjak iz Zagreba pouzdano zna što je i koliko poskupjelo, oni prate akcije i njima nitko ne mora reći je li nešto skupo ili nije. Oni znaju.Oni čuvaju svaki račun i zato mogu uporediti cijene.

 Marina kaže, poskupio je svakodnevni život jedne obitelji. "A tu spadaju sir, salama, pomfrit. Jaja su lani bila 12,99 sad su od 26 do 30 kn. Hrenovke u rinfuzi bile su 20, a sad su 40 kuna. Poskupjeli su i mlijeko i ulje. Sve ide gore. Na nekim stvarima sam se jako iznenadila - moja djeca jako vole sir, bio je 36 kuna. Sad je 56 kuna, a na akciji 46. WC papir drastično je poskupio, to čovjeku treba svaki dan. To nije jedna rola papira na dan", govori Marina za Danas.hr.

Kaže da je zanimljiv slučaj Nutella koja kod nas košta četiri eura. "Kolegica me zvala iz susjedne zemlje, kod njih je 1,49 eura. Smatram da su nam malo previše otišle cijene, plaće su iste", kaže Marina.

Situacija nije bolja ni u BiH, samo se upoređivanjem cijena još niko ne bavi ovako detaljno. Cijena hrane raste iako je cijena goriva u padu, a navodila se kao glavni razlog za poskupljenja.

. Hrana je u januaru bila skuplja za 1,2 odsto u odnosu na decembar, dok je u odnosu na isti period prošle godine to poskupljenje visokih 22 odsto. Da je tržište hrane postalo nepredvidivo, građani su se uvjerili na primjeru omiljenog voća, odnosno, niko nije očekivao da će banane dostići cijenu od gotovo četiri konvertibilne marke. 

Sindikalci u Federaciji Bosne i Hercegovine upozoravaju da je Vlada do sada više brinula o poslodavcima, nego o radnicima i ostalim građanima, te smatraju da je hitno potrebno izraditi socijalnu kartu, gdje bi se ciljano pomoglo ljudima kojima je pomoć potrebna, jer siromaštvo vuče za sobom i sve ostale negativne pojave u društvu.

"Ne samo da mi kažemo - nemamo mogućnosti da ostvarimo egzistenciju  - psihički sve drugo vuče za sobom. Tu je liječenje, za šta će biti povećane potrebe, svi su bili kreditno zaduženi i prije ove inflacije", kaže Mevludin Bektić iz Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine. 

Marina iz Hrvatske javno govori bolnu istinu i objašnjava kako se porodice snalaze s poskupljenjima.

"Sa šest jogurta došli smo na dva jogurta, s dva pudinga za djecu, došli smo na jedan", govori Marina što znači svo to poskupljenje za njenu obitelj.

Daje i precizan izračun što znače više cijene. Samo za hranu ovog ožujka daje 1700 kuna više nego lani.

"Meni je plaća ostala ista, suprugu se povećala za 600 kuna prije tri mjeseca. Košarica obitelji drastično raste. Žalosno je da moram čekati akcije da bih kupila što djeca vole, čekati sniženje", rekla je.

Ekonomisti ističu da je na sceni blagi pad inflacije, ali da razloga za optimizam, kada su cijene u pitanju, i dalje nema.

"U 2023. godini inflacija bi trebala padati, negdje na nivo ispod 10 odsto u većini zemalja. Međutim, skrenuo bih pažnju da to ne znači pad cijena, već da će taj pad cijena i dalje biti manje izražen nego ranije", objašnjava ekonomista Adnan Efendić.