Društvo

ŠOK ZA VUČIĆA: Ruski gas više neće biti jeftin

Bugarska je uvela porez na ruski gas koji se isporučuje preko njene teritorije u širu Evropsku uniju, prema zakonu objavljenom na zvaničnom sajtu parlamenta.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto oštro su reagovali na odluku Bugarske da uvede nove, ogromne tranzitne naknade od 10,2 eura po megavat času na ruski prirodni gas koji prolazi kroz bugarsko proširenje gasovoda Turski tok ka Zapadnoj Evropi - "Balkanskim tokom".

Srbija i Mađarska sve količine ruskog gasa dobijaju "Balkanskim tokom", kao i Sjeverna Makedonija i Austrija.

Bugarska očekuje da će nove tranzitne naknade generisati dodatne prihode od 1,2 milijarde eura. Nova naknada je toliko visoka da će isplatiti izgradnju gasovoda "Balkanski tok” za samo godinu dana.

"Ovo je veliki problem za nas. To će dovesti do drastičnog povećanja cijene gasa za dodatnih 100 eura za 1000 kubnih metara gasa. Ovo je zastrašujuće povećanje i razgovaraćemo sa bugarskom stranom. I ova odluka ne bi trebalo da važi za Srbiju", prokomentarisao je  predsjednik Srbije Aleksandar Vučić,.

Još je rekao da će o tome razgovarati sa bugarskim kolegom Rumenom Radevim.

Razgovor sa Radevom i bugarskom vladom teško da će pomoći jer je novo zakonodavstvo usvojila evroatlantska većina, koja posljednjih mjeseci djeluje potpuno nezavisno od predsednika i vlade u pitanjima vezanim za Rusiju.

"Bugarska sama odlučuje koje naknade će uvesti za tranzit gasa preko svoje teritorije", prokomentarisao je poslanik Nastavljamo promjene Venko Sabrutev, koji je dio vladajuće većine.

On je dodao da je gasovod bugarski, a kolike će biti naknade odlučuje država. "Mađarska i Srbija treba da traže alternativu", rekao je on za državnu televiziju BNT.

Poslanici ostalih partija u vladajućoj koaliciji Demokratska Bugarska i GERB odbili su da komentarišu ovo pitanje jer "trenutak nije pravi".

U aprilu prošle godine Rusija je jednostrano obustavila isporuku prirodnog gasa Bugarskoj, ali su vlasti u Sofiji odlučile da tranzit plavog goriva na Zapadu prepuste Mađarskoj.

"Ovo je panevropska politika smanjenja prihoda Rusije od prodaje prirodnog gasa, naftnih derivata itd. Mi smo dio velike evropske porodice koja ne želi da se rat u Ukrajini nastavi. Moramo koristiti ekonomske mjere da zaustavimo Rusiju", rekao je Sabrutev.

Prema riječima mađarskog ministra spoljnih poslova Petera Sijarta, nove bugarske takse su neprihvatljive i ugrožavaju evropsku solidarnost. Mađarska se žalila i na poskupljenje tranzita nafte kroz Ukrajinu.

Bugarski stručnjaci za energetiku sumnjaju da je novo zakonodavstvo efikasno funkcionisalo, već je prije zamišljeno kao znak čvrste prozapadne linije Bugarske.

Ovaj stav neformalno dijele i pojedini poslanici vladajuće većine. Ekspert za energetiku sa Instituta za energetski menadžment Kalojan Stajkov sumnja da će Bugarska dobiti nešto dodatno od novih naknada.

"Nove tranzitne takse na ruski gas su isto što i ideja o oporezivanju neočekivanog profita ruske naftne kompanije Lukoil u Bugarskoj... Sve ovo zvuči veoma kul, ali ne znamo kako će se to sprovesti", rekao je Stajkov. Razlog je u tome što je nemoguće dobiti sertifikat o poreklu za prirodni gas koji se transportuje gasovodom jer se radi o mješavini više izvora.

Povezani članci