Srbijanski poduzetnik Miroslav Mišković širi svoje poslovno carstvo u BiH. Firma Delta Real Estate, članica Delta Holdinga u Miškovićevom vlasništvu službeno preuzima sarajevsku firmu Standard nekretnine osnovanu 2011. godine, nakon što su njena Uprava i Nadzorni odbor prihvatili Deltinu ponudu za preuzimanje preostalih dionica.
U obavijesti o ponudi za preuzimanje društva, objavljenoj na Sarajevskoj berzi, između ostalog se navodi: “Osnovni kapital Ciljnog društva iznosi 18.153.063,60 KM, koji je podijeljen na 848.274 redovnih (običnih) dionica, nominalne vrijednosti 21,40 KM po dionici. Ponudilac je vlasnik 806.148 redovnih (običnih dionica) sa pravom glasa, što čini 95,0339 posto od ukupnog broja dionica sa pravom glasa. Broj dionica koje su predmet ponude je 42.126 ili 4,9661 posto dionica ciljnog društva.”
Navedeno je i da je ponuđena cijena po dionici iznosila 21,40 KM, kao i da ponuda za preuzimanje traje 28 dana od dana objave u dnevnim novinama.
Zašto je kompanija Standard nekretnine bila atraktivna poslovna investicija za poduzetnika u čijem vlasništvu su brojne nekretnine u regiji – tržni centri, stambene zgrade i hoteli, naročito ako se uzme u obzir da je riječ o neaktivnoj kompaniji?
Nekadašnju kompaniju Standard, poznatu fabriku namještaja prije devedesetih, Mišković je kupio 2008. godine, da bi ona ubrzo bila podijeljena na firmu koja se bavi proizvodnjom namještaja (Standard Furniture) i firmu koja se bavi nekretninama (Standard Nekretnine). Prijeratna firma bila je smještena na zemljištu čija vrijednost je višemilionska, i na kojem, kako je ranije pisao Biznisinfo, srbijanski poduzetnik planira graditi veliki stambeno-poslovni kompleks sa skoro 118.000 kvadratnih metara.
Osim preuzimanja Standard nekretnina, Mišković je poslovno aktivan i u širenju e-commerce platforme Ananas. Nakon što je pokrenut ananas.mk, potpredsjednica za strategiju i razvoj Delta Holdinga Marija Desivojević Cvetković najavila je ove godine ulazak Ananasa na tržište BiH i Crne Gore.
„Prošle godine platforma je otvorila kancelarije u Severnoj Makedoniji, a ove godine planiran je izlazak na nova tržišta u regiji, prije svega Crne Gore, već u prvoj polovini godine. Vjerujemo da ova zemlja ima veliki potencijal. Takođe, početkom drugog polugodišta planiramo ulazak na tržište Bosne i Hercegovine“, kazala je ranije Desivojević Cvetković.
Kako piše Forbes Crna Gora, pozivajući se na podatke iz Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), Mišković je u ovoj zemlji registrirao dvije firme – Ananas Crna Gora sa ukupnim kapitalom od 135.001 euro i Ananas Express Crna Gora sa ukupnim kapitalom od jednog eura. Osnovna djelatnost prve kompanije je trgovina na malo posredstvom pošte ili interneta, a druge – ostale poštanske i kurirske aktivnosti, odnosno dostava.
Regionalna platforma za online trgovinu Ananas dio je kompanije Delta Holding, s ambicijom da stvori regionalnog igrača u online trgovini. Kada je o poslovanju Ananasa u BiH riječ, njegov početak je planiran u trećem kvartalu ove godine. Sjedište firme otvoreno je u Sarajevu, dok je Banjoj Luci, prenio je indikator.ba, registrirana njena podružnica