Društvo

PUBUNA U TUZLI: Opasnost od rudnika prijeti, vlast ne pita građane

Žila litija na Majevici digla na noge sve. Politiku u lov na korist od bijelog zlata, po procjenama vrijednog milijarde maraka. Ekologe i građane u borbu za zdravlje i život. U Bijeljini za sutra zakazan protest zbog želje rudarskih kompanija da na Majevici otvore rudnik litija.

Istovremeno,Tuzla ima direktan interes da spriječi potencijalnu ekološku katastrofu. Gradsko vijeće na posljednjoj sjednici donijelo je niz zaključaka kojima žele zaštiti okoliš i zdravlje građana. No zanimljivo, ne slažu se svi stručnjaci sa štetnim utjecajem litijuma po zdravlje i okoliš.

Svojim zaključcima Gradsko vijeće Tuzle želi pokrenuti niz procesa koji bi trebali rezultirati većom uključenošću viših organa vlasti, hitnom i nezavisnom procjenom posljedica rudarenja litija na Majevici, uključujući Tuzlu i Tuzlanski kanton, te zaustavljanjem koncesijskog postupka i zaključivanja ugovora vlasti iz RS-a sa stranim partnerima.

„Grad Tuzla je apsolutno protiv rudarenja litija dva kilometra od grada, jer je jasno da je ovo, prije svega, napad na Tuzlu i one općine u RS-u koje se ne slažu s Dodikovom politikom“, kaže Omer Berbić, vijećnik u Gradskom vijeću Tuzle i pokretač inicijative (Naša stranka).

„Ta eksploatacija je visokorizična, potrebno je pola miliona litara vode za jednu tonu rudače, sumporne kiseline, hlorovodične kiseline i u toj situaciji kada znamo da se radi o okolonosti gdje se na Zapadu traži da rudnik bude udaljen od naseljenog mjesta 40 kilometara“, ističe Mirnes Ajanović, vijećnik u Gradskom vijeću Tuzle i pokretač inicijative (Bosanska stranka)

I građani Tuzle, iako rezignirani općim političkim stanjem, svjesni su, kažu, potencijalne opasnosti:

“Nas obični narod to niko neće ni pitati. Oni će to završiti bez nas. Međutim, kažu da je to štetno za zdravlje, za sve. Prema tome, po meni ne bi trebalo da se to uzme.“

„Ništa me u današnje vrijeme ovdje ne čudi, mislim da su takve stvari bile jedan od razloga zašto sam i otišla s 18 godina.“

„Opasno je i za bližu i za dalju okolinu, prema tome, opasno je i za Tuzlu."

Na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu u Tuzli se ne slažu s tim i jasno su to naveli u dopisu Gradskom vijeću. Ipak, stav nisu htjeli pojasniti pred kamerom FTV-a, iako smo ih u više navrata kontaktirali. A u dopisu je, između ostalog, navedeno da se u javnost iznose neargumentovane ili netačne informacije, kao i da vijećnici svojim odlukama devastiraju rudarsko-geološku struku i doprinose percepciji javnosti da je rudarstvo fatalno po čovjekovu okolinu, te doprinose smanjenju broja radnih mjesta, stranih investicija i razvojnih potencijale BiH.

„Nadam se da reakcija Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta nije sistemska, od institucije, nego da je to pojedinačno mišljenje nekoliko profesora za koje se nadam da nemaju finansijsku pozadinu“, navodi Berbić.

Ekolozi, pak, upozoravaju da, iako je tranzicija energetskog sektora i kod nas neminovnost, ubrzane procedure u slučaju rudarenja litija su neprihvatljive.

„Ukoliko vlasti i velike kompanije žele da dođu do tih materijala, onda moraju prvo ispoštovati sve propisane procedure i pravila zaštite okoliša i zadravlja ljudi. Naravno, investitori tih projekata to ne žele zato što time poskupljuje proces samih iskopavanja tih materijala i tu dolazimo do onog problema - da li ćemo se prodati za staklene perle. Do sada su naše vlasti dokazale da su spremne da se prodaju za siću“, ističe Denis Žiško, koordinator u AARHUS centru BiH.

Eko-aktivisti su još kategoričniji:

„I na nedavnom skupu u Loparama i Bijeljini jasno je poručeno da će građani, ako treba, svojim tijelom zaštiti Majevicu od katastrofe zvane rudnik litija, tako da je poruka jednostavna: neće kopati“, navodi Adi Selman, aktivist pokreta Karton revolucija.

Podsjetimo, Gradsko vijeće Tuzle je početkom septembra prošle godine usvojilo Deklaraciju o protivljenju otvaranja rudnika, a osam lokalnih zajednica, iz oba entiteta, do sada je potpisalo zajedničku izjavu protiv rudarenja litija na Majevici.