Društvo

POBUNA U ZENICI: Građani na ulicama, vlast u problemima

Zeničani su i ove nedjelje izašli na ulice. Uporni u svojim zahtjevima, iz sedmice u sedmicu, obraćaju se različitim nivoima vlasti s jednim ciljem: poboljšati postojeći životni status građana. Jer cijene rastu, a prosječne plate ne. Penzije još manje. Traže i odgovornost za tragediju u Donjoj Jablanici. Ovaj put zahtjevi, ali i oštre kritike na račun Vlade Federacije. Bez odgovora.

Skoro mjesec od posljednjeg protesta, Zeničani su digli glas protiv svakodnevnih problema koji muče građane Bosne i Hercegovine.

„Ima li išta u ovoj Bosni i Hercegovini da funkcioniše kako treba? Od penzija, plata, privrede, od ovoga što se sad dešava - sve je dokaz da država ne funkcioniše, odnosno, da funkcioniše samo onima koji trpaju sebi u džep i koji sebi povećavaju plate“, govori stanovnik Zenice Vladimir Franjić.

„Vrijeme je da se bježi, hljeb je poskupio i želim da pitam političare: Jesu li i oni poskupjeli?“, dodaje njegov sugrađanin Jasko Borovčević.

Traže Zeničani uime svih građana da se konačno pristupi kontroli i suzbijanju inflacije, jer cijene životnih namirnica svakodnevno rastu, a, kako smatraju, Vlada Federacije ne poduzima adekvatne korake. Kažu da su prethodni koraci bili samo kozmetičke izmjene i da nisu donijeli rezultate. Traže i konkretno povećanje penzija. Sve su to i u pisanom zahtjevu već ranije poslali na adresu Federalne vlade.

„Samo od njih nismo dobili odgovor. Od drugih nivoa vlasti dobili smo odgovore - pisane ili su organizovali tematske sjednice zbog protesta građana. Od Vlade Federacije nismo dobili ništa, ignorišu zahtjeve građana Zenice“, ističe Majda Ibraković, predstavnica neformalne grupe građana „Zenica ustaje“.

„Ignorancija je jedna vrsta poruke. Da li je premijer nesposoban ili bahat, ne znam. Mi ga pozivamo da nas doživi. Sad već možemo zaključiti, prošlo je dovoljno vremena: 15.000 otkaza, a jedina mjera koja je bila od samih poskupljenja je da su nam zaključali cijene toalet-papira i osvježivača za WC školjku“, dodaje Almedina Dautbegović, predstavnica neformalne grupe građana „Zenica ustaje“.

Ono što žele promijeniti građani Zenice ne mogu sami. Očekuju i masovniju podršku u drugim gradovima.

„Bitno je da smo se pokrenuli, da jedan po jedan grad ustaje. Zahtjevi su vrlo konkretni, precizno definisani i objašnjeni. Pokrenuli smo se i u Kaknju, došli smo da podržimo Zenicu, na nama je da se borimo“, poručuje Dautbegović.

„Ako i ovaj protest od nekih institucija ne poluči odgovore, onda se postavlja pitanje šta je naredni korak - treba li ići nekim poluanarhističkim metodama da bi počeli ozbiljnije shvatati ljude“, zaključuje stanovnik Zenice Safet Kubat.

Još jedan od zahtjeva na koji nema odgovora je sankcionisanje odgovornih za tragediju u Donjoj Jablanici te javna objava podataka o donacijama i utrošku budžetskih sredstava za sanaciju. Ovaj zahtjev ponovit će, kažu, i u narednu srijedu pred zgradom Vlade Federacije i pružiti podršku studentima koji kao i oni žele bolju i pravedniju budućnost. 

Povezani članci