Grčki parlament postigao je istorijsku prekretnicu odobravanjem zakona kojim se dozvoljavaju građanski brakovi istog pola u četvrtak, označivši značajnu pobjedu LGBTQ+ zajednice. Zakon daje istospolnim parovima pravo na brak i usvajanje djece, rješavajući dugogodišnje pozive na ravnopravnost u braku u socijalno konzervativnoj zemlji.
Značajno je da Grčka postaje jedna od prvih pravoslavnih nacija koja je dozvolila takve unije. Prije toga istospolne brakove je de facto legalizovala Crna Gora.
Nacrt zakona, koji je podržalo 176 poslanika u parlamentu od 300 mjesta, postaće zakon nakon objavljivanja u službenom vladinom listu. Uprkos tome što su neki članovi stranke Nova demokratija premijera Kyriakosa Micotakisa bili uzdržani ili glasali protiv zakona, on je dobio značajnu podršku ljevičarske opozicije, pokazujući neobično međustranačko jedinstvo usred napete debate.
Stella Belia, šefica grupe istopolnih roditelja Rainbow Families, izrazila je radost, proglasivši to "historijskim trenutkom" za Grčku. Međutim, zakon je izazvao različita mišljenja, a nedavne ankete ukazuju na podjelu među Grcima.
Moćna pravoslavna crkva, gledajući na homoseksualnost kao na grijeh, oštro se protivila istopolnim brakovima. Istovremeno, neki unutar LGBTQ+ zajednice smatraju da je zakon nedovoljan, posebno u rješavanju prepreka za metode potpomognute reprodukcije i isključivanju LGBT osoba iz surogat trudnoće.
Uprkos protivljenju krajnje desnih stranaka kao što je Elliniki Lysi, okarakterišući nacrt kao "antihrišćanski", i kritikama ličnosti poput bivšeg premijera Antonisa Samarasa, promjena zakonodavstva označava napredak. LGBTQ+ grupe su se okupile ispred parlamenta, naglašavajući važnost "stvarne jednakosti".