Proizvođači jagodičastog voća, posebno malina i kupina, pamtiće 2023. godinu kao izuzetno lošu kada je riječ o cijeni i količini roda. Mnogi kažu da zarade uopšte nije bilo zbog čega uništavaju zasade. Ministarstvo poljoprivrede isplatilo je premije od 25 feninga za kilogram proizvedene maline kako bi ublažilo posljedice loše godine.
Uništavanje zasada malina, na žalost, bile su jesenas česte slike u malinjacima Srednjeg Podrinja. Mnogi su odlučili da odustanu od uzgajanja jer, kako kažu, od proizvodnje ovog voća ne mogu da žive. Mnogima nije isplaćen novac za prošlogodišnji rod, a među njima je Verica Miletić, proizvođač malina iz Bratunca, koja je naplatila samo pola uroda.
Da bi se proizveo kilogram malina, prema analizama agronoma, potrebno je uložiti 3,8 maraka. Proizvođač Rade Obradović kaže da činjenica da se za prošlogodišnji rod isplaćivalo oko tri marke za kilogram dovoljno govori o situaciji u ovoj oblasti.
Područje Skelana tradicionalno proizvede 200 do 300 tona malina. Јedan od najvećih proizvođača je Milan Đukić koji pozdravlja intervenciju Ministarstva poljoprivrede da se isplati 25 feninga premije po kilogramu.
- Tako bi država i trebala da reaguje, da ima neku rezervu u budžetu kako bi pomogla proizvođačima kad su te teške godine ... - ističe Đukić.
Pozitivne najave, kada je riječ o ovogodišnjoj sezoni, stižu iz Srbije. U ariljskom kraju dogovorena je početna cijena od 350 dinara, odnosno oko 5,5 maraka.
- To bi bila dobra cijena. Usuprotnom će biti početak kraja - naglašava Ivan Stojanović iz Udruženja malinara opštine Milići.
Na području Srednjeg Podrinja godišnje se proizvede oko 2.000 tona jagodičastog voća, prije svega kupina i malina. Procjena je da je za oko 800 domaćinstava zarada od malinarstva glavni izvor prihoda.