Pomicanjem kazaljki sata za jedan sat unatrag, sa 3 na 2 sata, sutra završava ljetno i počinje zimsko računanje vremena, a time se mijenja razdoblje tarifa za obračun električne energije te je obavezna vožnja automobilom s upaljenim svjetlima i tokom dana.
Vozači, pak, moraju obavezno danju upaliti dnevna/kratka svjetala pri vožnji automobila.
Treba li ukinuti ljetno i zimsko računanje vremena?
Prelasci s ljetnog na zimsko računanje vremena, koje u svijetu koristi više od 100 zemalja i ovisi o njihovom geografskom položaju, u Europskoj uniji već su duže predmet rasprava, no odluka o jedinstvenom računanju vremena nije donesena.
Europski parlament podržao je, naime, u martu 2019. godine prijedlog Direktive kojom se od 2021. na razini EU-a ukida polugodišnje pomicanje sata, a zemljama članicama prepušta se odluka o odabiru ljetnog ili zimskog računanja vremena.
No, sve je zapelo na Vijeću EU pa se nastavilo s pomicanjem kazaljki.
Sa subote na nedjelju spavat ćemo jedan sat duže.
Prelaskom na zimsko računanje vremena, u noći između 28. i 29. oktobra 2023. godine doći će do promjene u primjeni većih i manjih dnevnih tarifa (perioda tzv. jeftinije i skuplje električne energije) za potrošače koje strujom snabdijeva Javno preduzeće Elektroprivreda BiH, saopćeno je iz tog preduzeća.
Domaćinstva s dvotarifnim brojilima će tzv. jeftinu struju imati radnim danima i subotom u periodima od 13 do 16 i od 22 do 7 sati, a nedjeljom cijelog dana.
Za ostale kategorije kupaca (kupci koji električnu energiju preuzimaju na 110 kV naponu, kupci koji električnu energiju preuzimaju na 35 i 10 (20) kV naponu, ostala potrošnja na 0,4 kV naponu, te javna rasvjeta) utrošak električne energije obračunavat će se prema manjoj tarifi (MT) radnim danima u periodu od 22 do 7 sati a subotom i nedjeljom cijelog dana.