Društvo

ODZVONILO KRIMINALCIMA: Prilikom hapšenja u Sarajevu prvi put korištena nova tehnologija

Krijumčar migranata i bjegunac uhapšen je sredinom novembra u Sarajevu, zahvaljujući biometrijskom hubu koji je prvi put upotrijebljen na daljinu, saopćeno je danas iz Interpola.

Kada je slika krijumčara prošla kroz biometrijski hub, odmah je označeno da se za njim traga u drugoj europskoj zemlji, te je uhapšen i trenutno čeka izručenje, navodi se u saopćenju.

"Tražen zbog organizovanog kriminala i trgovine ljudima od 2021. godine, krijumčar se predstavio kao suputnik migrant pod lažnim imenom, koristeći falsificiranu identifikacionu kartu kako bi izbjegao otkrivanje. Međutim, policijska kontrola bila je dio Interpolove operacije u kojoj je biometrijski hub prvi put korišten na daljinu", dodaju iz Interpola.

Biometrijski hub je, kako se pojašnjava, novo sredstvo koje provjerava biometrijske podatke sa globalnim bazama podataka za prepoznavanje otisaka prstiju i lica.

Operacija, koja se odvijala u šest zemalja jadranskog regiona, dio je Intepolove inicijative Hotspot koja koristi biometrijske podatke kako bi pomogla u otkrivanju stranih boraca i kriminalaca koji pokušavaju nezakonito preći granicu.

"Bjegunac može promijeniti ime i mnoge aspekte svog izgleda kako bi izbjegao pravdu, ali je teško, ako ne i nemoguće, promijeniti svoje biometrijske podatke. Zato biometrija ostaje najpouzdaniji način identifikacije", izjavio je direktor operativne podrške i analize Interpola Cyril Gout.

Baza podataka Biohub ima "biometrijsko jezgro" koje obuhvaća postojeće Interpolove baze podataka otisaka prstiju i prepoznavanja lica zajedno sa sistemom uparivanja zasnovanim na tehnologiji koju je razvila kompanija IDEMIA.

Biohub je efikasan alat za provjeru pojedinaca koji prelaze granicu, a može se koristiti i za redovne policijske operacije unutar zemlje.

Tokom naredne dvije godine alat će postepeno biti uveden na granične točke i među operativne oficire u zemljama članicama Interpola. Očekuje se da će sistem svakodnevno izvršavati do milion forenzičkih pretraga, uključujući otiske prstiju, otiske šake i skeniranje lica.

Predstavljen ranije ove godine zemljama članicama Interpola na konferenciji u Singapuru, Biohub je pokrenut u oktobru i sada je dostupan za svih 196 članica.

Povezani članci