Društvo

NITKO KAO NEVJEROJATNI BOSANAC: Prvi bh. državljanin koji je osvojio svih sedam najviših svjetskih vrhova oduševio publiku

Dr. Naim Logić, Sarajlija s adresom u Americi, doktor nauka i alpinista, prvi državljanin Bosne i Hercegovine koji je osvojio svih sedam najviših planinskih vrhova na sedam kontinenata, što je u svijetu poznato i kao „Izazov sedam vrhova“, u Livnu je, uz predstavljanje svoje knjige „Svih sedam“, podijelio iskustva sa zaljubljenicima u prirodu i planinarenje, ali i dao pokoji savjet.

Što je to što toliko privlači ljude na hod i penjanje najviših planinskih vrhova, pitanje je na koje vjerojatno nitko ne može dati cjelovit odgovor, pa ni onaj koji je stajao na svih sedam krovova svijeta.

„Ambijent kad ste gore, pogotovo na Everestu, to totalno osjećaj imate, svi su ispod vas, ništa nema iznad, nema dalje se penjati, to je ko da ste u stratosferi, totalno druga atmosfera, pogotovo pristup sam, kreće se po noći, u 9 sati naveče i zoru, naravno, dočekate. Taj proces rađanja novog dana, promjene boja neba i to, to nikad neću zaboraviti“, priča Naim Logić, prvi čovjek iz BiH koji je popeo svih sedam vrhova svijeta.

Sjeća se svih ekspedicija, domicilnog stanovništva, običaja, no, uspon na najviši vrh Antartike posebno mu se urezao u sjećanje.

naiml.jpg

„Sve je 98% led, snijeg it. života nema. Tačno osjetite da tu niko nije stao. Pogotovo kad nema vjetra, kad je ona tišina koja vam smeta u ušima, počne vam smetat ta tišina, apsolutna tišina, taj pojam, hajd možemo mi ovako govoriti, al osjetiti to to je nešto posebno“, dodaje Logić.

Za podvig „Svih sedam“ trebalo je i vremena, i materijalnih sredstava, ali i potpore obitelji.

„I ja sam se bunila u početku, ali kad sam shvatila koliko to njemu znači onda sam se ja upitala otkud meni pravo da mu to zabranjujem. A onda kasnije, kad je on krenuo u ekstrim, ovaj, onda sam shvatila da to nije svako u stanju da uradi, a onda sam mu postala podrška“, kazala je Mirjana Logić, Naimova supruga.

Ovom posebnom druženju nazočio je veliki broj ljubitelja prirode, među kojima i oni sa zavidnim postignućima.

naim 2

„Drago mi je da se u Livnu ovako nešto održava i nadam se da će biti motiv mladim ljudima koji će se ubuduće odvažiti na ovakve planinarske ture i aktivnosti. A da, što se tiče izazova dvije tisuće ja sam prva djevojka koja je popela na svih 78 bh. vrhova preko 2.000 m visine“, kazala je Jelena Bobetić, predsjednica PD „Cincar“ Livno.

„Što se tiče planinarenja u Livnu ono je dosta aktivno znači u zadnje vrijeme tako da, evo, dosta smo hodali i napredovali u zadnje vrijeme od vrhova, ne znam ni ja, od Kavkaza, Južne Amerike, Alpi tako da, evo, u zadnjih 10-ak godina možemo reći da i u samom našem malom gradu imamo intenzivan zamah u razvoju planinarstva“, kaže Marino Vidović, planinar i član GSS Kantona 10.

Planinarenje je otklon od užurbanog načina života, to je druženje, spajanje fizičkog i duhovnog rasta, energija koja vam daje snagu da se vratite svakodnevnici i ispunjavanju, ponekad i teških zadataka. A planine, planine su pitka voda, one su kisik, dom mnogim ugroženim životinjskim i biljnim vrstama, stoga ih trebamo poštovati i čuvati za buduće generacije.

Povezani članci