Društvo

NEVJEROVATAN REZULTAT ANALIZE: Najviše meda falsifikat, ide kontrola vina, rakije i mlijeka

Od 25 uzoraka meda na srpskom tržištu koji su testirani po novoj akreditovanoj metodi za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti. U čak 88 odsto uzoraka utvrđeno je da je medu dodavana neka vrsta šećera u različitim procentima.

U Srbiji je počela kontrola po takozvanoj EIM-IRMS metodi za procjenjivanje autentičnosti prehrambenih proizvoda koja je rezultat višegodišnjeg naučnoistraživačkog rada diplomiranog inženjera tehnologije Ivana Smajlovića. Inicijator prvog ovakvog ispitivanja tržišta je Klaster „Ujedinjeni za kvalitet”, u saradnji sa „Pokretom potrošača za kvalitet hrane” zbog nemoći da se poslije više godina borbe izbore protiv falsifikata meda na domaćem tržištu. 

Međutim, ovo je, kako navode samo početak, jer je uz ovu akreditovanu metodu moguće utvrđivati falsifikate i kod drugih proizvoda. Kako smo saznali u toku su analize kvaliteta vina i rakije na našem tržištu.

U savezu pčelarskih organizacija SPOS koji su sinoć objavili rezultate kažu da su se pošteni proizvođači meda, vina i rakije udružili u Klaster ”Ujedinjeni za kvalitet” u cilju suzbijanja nelojalne konkurencije, odnosno konačnog potpunog uklanjanja sa tržišta svih falsifikovanih medova, vina i rakija, i ne samo njih, već i sokova, mlijeka i drugih proizvoda.

“Klaster je ostvario saradnju sa Udruženjem ”Pokret potrošača za kvalitet hrane” i laboratorijom „Ana Lab“iz Pančeva koja je omogućila analize po najpovoljnijim cijenama za pokret potrošača. Skandalozno je do kakvih rezultata smo stigli. U ovoj godini, kada su pčelari na prosjačkom štapu, neko se bogati prodajući šećer kao med. I ne samo da vara potrošače i markete, već i državu utajom poreza. Podsjećamo da je PDV na proizvode od šećera 20 odsto, a na med samo 10 procenata. Razlika ide direktno falsifikatorima u džep”, kaže Rodoljub Živadinović, predsednik SPOS-a.

Iz Klastera proizvođača su pozvali državu da, sada kada postoji akreditovana metoda za utvrđivanje autentičnosti proizvoda, uvrste ovu laboratoriju na spisak onih u koje veterinarski inspektori mogu slati službene uzorke meda, ali i drugih proizvoda na analize.

 Inače Srbija je, prva zemlja u svijetu koja ima specijalizovanu akreditovanu laboratoriju ovog tipa, sa akreditovanom EIM-IRMS metodologijom koja je priznata na nivou Međunarodne organizacije za vino i vinovu lozu i dio je zvanične domaće regulative kao metoda za ispitivanje kvaliteta vina

Povezani članci