Društvo

KO VISOKO LETI, NISKO PADA: Dok se Kabiri svađa sa Karić Aluminij polako tone

Online magazin Slobodna Bosna objavio je zabrinjavajuće podatke o poslovanju kompanije Aluminij industrija d.o.o. kojom upravlja Amir Gros Kabiri.

Naime, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO) Aluminij industrija se ne nalazi niti među prvih deset izvoznika iz Bosne i Hercegovine u 2023. godini odnosno u periodu od 1. januara do 31. oktobra 2023. godine (prošle godine bili su na prvom mjestu).

Na prvom mjestu je zenički ArcelorMittal, a potom slijede lukavački Sisecam Soda, trebinjski Mješoviti holding “Elektroprivreda Republike Srpske”EFT – Rudnik i Termoelektrana iz Stanara, širokobriješki FEAL, brčanski BIMAL, maglajski Natron-Hayat, bilećki Energy Financing TeamVioleta iz Gruda te na kraju SHP Celex iz Banja Luke.

I ranije se pisalo o poslovnim problemima u kojima se našao Kabiri, ali tada su  iz kompanije uvjeravali da se samo radi o nepovoljnim tržišnim prilikama koje se tiču kretanja cijene aluminija. Očito da je problem znatno veći i da metal koji za EU preko Mostara ide iz Indije, Rusije, i Kine, nije više cjenovno konkurentan zbog pravila i taksi koje EU u kontinuitetu uvodi.

Prema izvještajima za prošlu, 2022. godinu godinu, Kabirijeva Aluminij industrija d.o.o. bila je najveći izvoznik iz BiH sa vrijednošću izvoza od 900.217.608 KM., no ove godine su ga pretekle kompanije čiji izvoz je u protekloj godini bio daleko manji poput Violete iz Gruda čija vrijednost izvoza je prošle godine iznosila 111.186.034 KM ili SHP CELEX iz Banja Luke sa prošlogodišnjim izvozom 52.439.155 KM.

Povezani članci