Proslavom neustavnog dana RS-a, 9. januara, planski se ruši ustavno-pravni poredak BiH. Nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH je krivično djelo. Na potezu je Tužilaštvo BiH, koje, osim saopćenja, nema konkretnih poteza. Dok se država i njena struktura uništavaju, nijemo posmatraju i iz međunarodne zajednice. Šta se treba desiti da država zaštiti vlastite odluke, da međunarodna zajednica reagira i šta treba poduzeti da secesionističke tenzije dobiju odgovarajući odgovor? Je li već kasno ili se čeka da bude kasno?
Na još jednu nestavnu proslavu 9. januara, dana RS-a, reakcija posmatrača iz ulice Kraljice Jelene, adrese na kojoj u posljednje vrijeme učestalo boravi Milorad Dodik, i danas ista kao i jučer.
„Tužilaštvo BiH i partnerske agencije za provedbu zakona prate sva dešavanja koja mogu imati elemente krivičnih djela iz nadležnosti Tužilaštva BiH“.
Ovakva, opća, neodređena saopćenja Tužilaštva BiH dodatno su ohrabrenje Miloradu Dodiku i partnerima u entitetskoj vlasti da ne prekidaju praksu nepoštivanja zakona i Ustava BiH. Potez entiteta - prst u oko međunarodnoj zajednici, pravosuđu, zakonu, ustavu, državi uopće.
„Ono što nisu uspjeli u ratu da unište BiH - pokušavaju sada, prvenstveno urušavanjem ustavnopravnog poretka BiH sa krajnjim ciljem secesije, a time i uništavanjem BiH“, upozorava Kasim Trnka, stručnjak za ustavno pravo.
Krenimo redom. Direktno. Tužilaštvo BiH je nijemi svjedok urušavanja države. Tužilaštvo BiH pokazuje da je nemoćno da zaustavi separatizam entiteta RS. Tužilaštvo BiH ima tužioce, ima glavnog tužioca, ima partnerske sigurnosne agencije, ali nema volje. Ovakvo tužilaštvo ohrabruje napade na ustavnopravni poredak i napade na Dejtonski mirovni sporazum. Nema niti jedan argument u ovoj priči koji govori suprotno.
„Od Tužilaštva BiH tražimo da odmah pokrenu istrage protiv ovlaštenih lica koja su odobrila sredstva za protivzakonito obilježavanje 9. januara. Ukoliko tužilaštvo ne učini isto u zakonskim rokovima, zahtijevamo od VSTV-a BiH da pokrene disciplinske postupke ili postupak protiv glavnog tužioca i nadležnih tužilaca koji ovo moraju raditi po službenoj dužnosti“, poručuje Emir Zlatar, generalni sekretar VKBI-ja.
Novi upit, adresa ista - Tužilaštvo BiH. Odgovor izostao. Izostale su i reakcije godinama unazad pa nema mjesta utemeljenju da će ova, posljednja neustavna parada biti i zadnja. Kao što nema mjesta utemeljenju da će organizatori, finansijeri i promotori krivično odgovarati. Kad već šute domaće institucije, zašto šute i međunarodne, prvenstveno OHR. Neće biti proslave niti parade - Schmidt rekao pa porekao, a u danima uoči 9. januara i na taj dan, muk. Muk iz institucije čija je osnovna uloga zaštita Dejtonskog mirovnog sporazuma. Muk na entitetsku destrukciju ovakve državne konstrukcije. Moć sabrana u Bonskim ovlastima - potezi jasni. Smjene, zabrane političkog djelovanja, a zaštita države i mira.
„Hoćemo da nas pustite na miru, mi nismo oni koji će ugroziti mir, mi nismo oni koji će ugroziti bilo šta. Prestanite da nam otimate naše, priznajte ponekad neke laži kojima ste čitav svijet zabludili, recite konačno da Srebrenica nije bio genocid nego strašan zločin“, riječi su predsjednika RS-a Milorada Dodika.
Ova izjava posao više za Tužilaštvo BiH. Podsjećamo na Zakon o zabrani negiranja genocida. Smjer u kojem Dodik vodi RS je u zagrljaj idejama Putina i Orbana, od čije politike svijet zazire. Svjetlosni efekti banjalučke parade samo su pokazali mračne ideje rukovodstva u čijem idejnom naslijeđu je ostavština Karadžića i Mladića. No, buka 200 dronova u formaciji entitetske linije RS-a nije uspjela nadjačati buku dva američka bombardera, visoko iznad nedokazanog mirotvorca Milorada Dodika.
Sasvim je jasno zašto šuti Tužilaštvo BiH na čijem je čelu Milanko Kajganić, koji svakim danom sve više potvrđuje da mu šefovi ne sjede samo u VSTV-u.