Kuća ljudskih prava Banja Luka zabrinuta je razvojem situacije u Republici Srpskoj koja je, u posljednjih mjesec dana, kulminirala usvajanjem niza problematičnih zakona, zaključaka i nacrta novog Ustava Republike Srpske, koji građane i građanke Republike Srpske guraju u dalju izolaciju i pravnu nesigurnost - saopćeno je iz te organizacije.
U saopćenju se navodi da je većina zakona usvojena po hitnom postupku, bez valjanih konsultacija sa stručnom i opštom javnošću.
- Neki od zakona, kao što su Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske, izmjene i dopune Krivičnog zakonika RS ili Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u RS, sadrže problematične definicije, suprotne međunarodnim standardima zaštite ljudskih prava, koje se mogu različito interpretirati i zloupotrijebiti na štetu udruženja, medija i/ili građana i građanki koji javno kritikuju i ukazuju na propuste i štetne odluke i postupke vlastodržaca u RS - navode iz Kuće ljudskih prava Banja Luka.
Osim toga, dodaju da je samovolja male političke interesne grupe potpuno obesmislila rad i djelovanje najvišeg zakonodavnog tijela u Republici Srpskoj - Narodne skupštine, koja je stavljena pod potpunu kontrolu izvršne grane vlasti, te se opravdano postavlja pitanje zašto građani i građanke učestvuju na izborima i biraju svoje predstavnike i predstavnice u tijelo koje ne odražava njihovu volju.
Iz Kuće ljudskih prava Banja Luka ističu da će posljedice ovakvih zakonodavnih poteza opet trpiti građani i građanke čije bi kretanje, mogućnost poslovanja i rada, kao i mogućnost javnog iznošenja mišljenja, moglo biti ozbiljno suženo i ograničeno.
Dodaju da zabrinjavaju i najave osnivanja paraobavještajnih službi i strogo kažnjavanje onih koji ne poštuju ili ne izvršavaju odluke institucija i organa Republike Srpske, „što je nastavak stvaranja atmosfere straha i svojevrsne policijske države“.
- Kao neupitno opredijeljene za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i vladavinu prava, članice Kuće ljudskih prava Banja Luka pozivaju na povlačenje ili poništavanje usvojenih ili predloženih zakona i na poštovanje međunarodnih instrumenata za zaštitu ljudskih prava jer ne želimo da Republika Srpska postane izolovana teritorija; kao i na odbacivanje huškačkih i mrzilačkih narativa koji unose nemir u ljude i čine da se osjećaju dezorijentisano i nesigurno - navodi se u saopćenju.