Šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, ambasador Brian Aggeler komentirao je prekid emitovanja programa FTV-a od strane BHRT-a.
-Svakako predstavlja veoma veliki problem vidjeti da tako veliki i krupan glas bude utišan. Naši građani ove zemlje trebaju informacije koje mogu dobiti samo od kredibilnog i javnog sistema emitovanja. Niko drugi ne može igrati tu ulogu i vršiti tu funkciju. Kada smo vidjeli da je to prestalo, smatramo da to ima utjecaja na funkcioniranje demokratije u ovom društvu. Nije nemoguće riješiti probleme koji se odnose na finansiranje javnih emitera, svi to znaju. Sa političkom voljom takav problem može biti riješen i to je odgovornost nadležnih organa da riješe taj problem. Građani imaju pravo na informacije.
-Riječ je o nečemu što se dešava veoma dugo. Bilo je dosta vremena da se dođe do riješenja. Ono što je potrebno je politička volja, zašto je nema, zašto nema riješenja morat ćete pitati ljude čija je to odgovornost čija je zadaća da riješe taj problem. Ali oni zaista čine medvjeđu uslugu građanima uskraćujući im važan izvor informacija."
Na pitanje šta vidite kao rješenje, je li to povratak postojećem zakonskom rešenju ili je ipak potrebno donijeti novo, Aggeler odgovara:
-Može biti i jedno i drugo ali bilo koje riješenje mora biti dugoročno, održivo. Ne možemo pribjegavati riješenju da kada nam nestane sredstava, dodamo nešto sredstava iz drugih izvora. To nije održivo, mora postojati jedno dugoročno riješenje koje neće uzrokovati situaciju gdje ljudi zaposleni ovih emitera brinu za svoje zaposlenje. To se ne može nastaviti.
KLJUČ U BRAVU, PA ISPOČETKA
Sasvim je jasno da mrak na FTV-u nije rješenje, treba ukinuti sve i krenuti ispočetka.
Konačno rješenje je gašenje postojećeg Javnog servisa iz kojeg je samoinicijativno istupio RTRS, te ustroj novog koji bi bio napravljen prema prvobitnom planu uz orporaciju koja bi servisirala FTV i RTRS, te pravednu raspodjelu sredstava od ubiranja pretplate.
Nerazumno je i da snimatelji na BHRT-u rade za 700 maraka mjesečno, dok direktor prima plaću višu od 3.000 KM. Nerazumno je da niko ne odgovara za dozvolu da RTRS napusti Javni servis i bude dužan 20-ak miliona maraka BHRT-u. Nema smisla ni da direktor FTV-a radi u tehničkom mandatu već 8 godina. Sve su to razlozi za totalni reset.
Ključ u bravu, pa ispočetka!