Projektni menedžer Koalicije Pod lupom Dario Jovanović istakao je, gostujući na FTV-u, kako je, kad su u pitanju posljednji lokalni izbori, na većini biračkih mjesta sve proteklo u skladu s Izbornim zakonom i provedbenim aktima, te da je nepravilnosti uglavnom bilo kao i u prethodnim izbornim ciklusima.
“Nažalost, imali smo nazadovanje u procesu glasanja i brojanja glasačkih listića tamo gdje nije bilo novih tehnologija. Imali smo na oko 3,8% biračkih mjesta mogući utjecaj na izborni rezultat, te četiri puta više primjedbi i prigovora birača na izborni proces. Imali smo historijski malu, skoro najmanju izlaznost ikada na izbore i to su osnovne značajke sa stanovišta koje mi pratimo na sam izborni dan. Također, zanimljivo je da je po mnogima taj izborni dan bio mirniji nego inače”, istakao je.
Prema njegovim riječima, eksperiment s uvođenjem novih tehnologija u izborni proces je uspio i one bi, prema tome, trebale zaživjeti na svih 5.400 redovnih biračkih mjesta na narednim općim izborima.
“Glasati bez uvođenja novih tehnologija nakon što smo napravili ovaj iskorak nema smisla, pogotovo uzimajući u obzir dokazane izborne nepravilnosti u prethodnim izbornim ciklusima. U prosjeku je skeniranja oba glasačka listića trajalo 44,9 sekundi. Mislim da 45 sekundi vremena po biraču vrijedi demokratija u Bosni i Hercegovini. 92,6 sekundi je trajao prenos rezultata za oba nivoa. Znamo da se neka biračka mjesta gdje nije bilo novih tehnologija broje i danas”, naveo je Jovanović.
Dodao je kako je na više od 98,6% biračkih mjesta gdje je primijenjena nova tehnologija sve proteklo u najboljem redu.
“Imamo tačne i brze rezultate zahvaljujući skenerima i tačnu identifikaciju bez mogućnosti glasanja uime druge osobe ili korištenja neiskorištenih glasačkih listića na onim biračkim mjestima gdje se vršila elektronska identifikacija. Naša prioritetna preporuka za iduće izbore će svakako biti uvođenje elektronske identifikacije, skenera za skeniranje glasačkih listića te elektronskog transfera rezultata na svim biračkim mjestima.”
S pripremama u tom smjeru bi, istakao je Jovanović, trebalo krenuti odmah po objavi konačnih rezultata ovih lokalnih izbora, jer proces uvođenja tehnologija podrazumijeva fazu testiranja, koja je završena, ali sada slijede sljedeće faze: odabir opreme, javne nabavke, edukacija birača koji će koristiti opremu i edukacija izborne administracije. Vremena nemamo i krajnji rok bi bio kraj iduće godine, do kada bi svi ovi procesti trebali biti završeni, poručuje on.
“Iz jednog ugla možemo očekivati, vrlo vjerovatno, otpor predstavnika vlasti, onih koje biramo i plaćamo, a koji ne žele unaprijediti izborni proces jer sijeku granu na kojoj sjede. Mnogi od njih, zahvaljujući izbornim manipulacijama, pogotovo su ovi koji tradicionalno imaju priliku da obnašaju vlast na višim nivoima. Oni su najčešće i oni koji rade izborne nepravilnosti.”
Ističe kako je, uprkos tome, optimist da će se nova tehnologija implementirati na vrijeme, zahvaljujući pritisku građana na vlasti, ali vjerovatno i pritisku međunarodne zajednice, uz podršku određenih partnera koji su voljni da se krećemo u tom smjeru.
Poručio je kako će predstavnici Koalicije Pod lupom i sutra biti na biralištima u četiri bosanskohercegovačke općine, gdje se održavaju odgođeni izbori lokalni izbori.