Tužilaštvo BiH je nakon skoro tri godine zatvorilo predmet "Ikona" i donesena je naredba o neprovođenju istrage.
"Tužilaštvo BiH je od Generalnog tužilaštva Ukrajine, dobilo odgovor po zamolnici za Međunarodnu pravnu pomoć u kojem se navodi da se navedena ikona ne nalazi u Državnom registru nacionalne kulturne baštine, te da nisu pronađeni dokazi koji bi ukazivali da je navedeno umjetničko djelo nezakonito premješteno, ukradeno sa teritorije Ukrajine i da ima izuzetnu umjetničku vrijednost, niti da pripada nacionalnom kulturnom nasljeđu Ukrajine i da je nacionalna vrijednost, nakon čega su istražioci u Ukrajini zatvorili navedeni postupak".
Domaći, regionalni i svjetski mediji brujali su danima o ikoni koja je navodno ukradena iz Ukrajine i završila u rukama Milorada Dodika, tadašnjeg predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, koji ju je zatim poklonio šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu.
Kada je Ukrajinska ambasada u BiH obavijestila Ministarstvo spoljnih poslova BiH da imaju sumnje da je ikona kulturno blago Ukrajine i da zahtjevaju povratak ikone, nije dugo trebalo da Lavrov vrati poklon u BiH.
Od kada je Tužilaštvo BiH formiralo predmet "Ikona" jedino je saopšteno da je saslušan određeni broj svjedoka. Među njima su Dodik i ambasador BiH u Rusiji Željko Samardžija, ali ne kao osumnjičeni.