Građani Mjesne zajednice Bistrica kod Prijedora žestoko se protive iskopavanju i eksploataciji uglja lignita koje je prije dva mjeseca započela firma “Drvo-Export” iz Teslića i to na samo dvjesto metara od njihovih kuća, uz potok iz kojeg se crpi voda za brojna domaćinstva.
Kažu da je selo zaprljano i da je voda zagađena, a da ih niko nije ni pitao da li se slažu sa tim da se u njihovom selu otvara rudnik lignita. Ne znaju ko stoji iza ovog projekta, samo da je navodno iznajmljen nekome iz Srbije.
Mještani su se odmah udružili i jednoglasno se složili da neće dopustiti na se na području njihovog sela vrši eksploatacija i da će koristiti sva dozvoljena sredstva kojim će pokazati svoje nezadovoljstvo ako se aktivnosti na otvaranju rudnika uglja ne zaustave odmah.
“Građani MZ Bistrica formirali su radnu grupu za koordinaciju svih aktivnosti koje su neophodne da bi se aktivnosti na otvaranju rudnika uglja što prije zaustavile“, poručeno je sa zajedničkog sastanka mještana, a već danas počeli su da šalju pozive i dopise svim inspekcijama.
Prema riječima jednog mještanina, 2015. godine Ministarstvo rudarstva i energetike RS odobrilo je istraživanje lignita na ovom području, ali u tajnosti i bez saglasnosti mještana.
“Sve je urađeno u tajnosti, a mi smo vjerovali da će se tu ulagati u turizam i graditi etno selo, jer nam je ranije tako rečeno. Nisam nigdje našao da je odobrena eksploatacija, samo da je prije osam godina postojala ona za istraživanje, ali radovi su u toku i iskopavanje i raskopavanje je počelo uveliko. Bageri skidaju jalovinu 200 metara od naših kuća, dovezli su mnogo mehanizacije“, kaže on.
Priča da mehanizacija prelazi preko seoskog potoka, a da se okolo širi miris sumpora. Ne znaju ko je taj koji vrši eksploataciju, ali su saznali da pripremne radove radi firma iz Teslića.
“Sve je već prljavo iako su u pripremnim radovima. Svi smo protiv rudnika, nas preko 170 domaćinstava. Naumili su da nam unište selo. Sa jedne strane sela na 200 metara se gradi trasa autoputa i ruši se 55 kuća. Molili smo da se pomjeri na poljanu i na državnu zemlju koja nije daleko, ali nisu pristali. Sada otvaraju rudnik i sve će nam uništiti. Borićemo se za naše selo, ovo se ne smije ovako raditi“, kaže on.
Na pitanje da li je nekome dodijeljena koncesija na istraživanje ili iskopavanje lignita na ovom lokalitetu, u resornom ministarstvu saznajemo da je “Drvo-Export” iz Teslića podnijelo je inicijativu za dodjelu koncesije za eksploataciju uglja (lignita) na ležištu Bistrica kod Prijedora.
“Ministarstvo trenutno prikuplja mišljenja institucija koje učestvuju u postupku dodjele koncesije, a u skladu sa Zakonom o koncesijama RS. Nakon prikupljenih mišljenja, procedura se nastavlja dalje“, rekli su nam iz ministarstva.
Niko ne smije da kopa, zovite policiju
Pomoćnik ministra energetike Esad Salčin rekao nam je da je postojala ranije koncesija za istraživanja koja su završena.
“Sada postoji inicijativa za dodjelu koncesije firme iz Teslića, ali tu ne može ništa da se radi dok se ne završi procedura. Recite mještanima neka zovu policiju i inspekciju ako se radi bilo šta. Neka ih pohapse. Ni govora o rudarskim aktivnostima ne smije tu biti. Inicijativa jeste pokrenuta, ali pitanje je ko će tu da dobije koncesiju. Tu se raspisuje javni poziv, pa se radi projektna dokumentacija. S obzirom na to da još nije ništa od toga urađeno, sve što se radi tu je potpuno neregularno“, kaže Salčin.
Inače, mediji su prije mjesec dana objavili da je “Drvo-export” podnio Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu za projekat eksploatacije uglja lignita na ležištu Bistrica kod Prijedora, i to na površini eksploatacionog polja od 9,5 hektara.
U zahtjevu koji je izradio Rudarsko geološki zavod iz Prijedora navodi se da su na ovom ležištu ukupne bilansne rezerve 94.295 tona, dok eksploatacione rezerve iznose 89.580 tona.
“Eksploatacija će se obavljati primjenom bagera, utovarivača i transportnih kamiona po etažama visine od 10 metara. Takođe, na lokaciji budućeg površinskog kopa vršiće se drobljenje uglja pomoću mobilnog drobiličnog postrojenja“, objavljeno je tada.
Firma „Drvo-export“ široj javnosti postala je poznata ranije kada je podnijela inicijativu za dodjelu koncesije za istraživanje uglja na lokalitetu Bukova Kosa kod Prijedora.
Iz Drvo-Exporta se za sada ne oglašavaju.