Neto plaće isplaćene u Bosni i Hercegovini za april ove godine realno su više za 8,5 posto u odnosu na prethodnu godinu, zbog popuštanja inflatornih pritisaka, ali i nedostatka raspoloživih radnika.
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u BiH za april 2024. godine iznosila je 1.374 KM, što nominalno ostvaruje rast od 1,6 posto, a realno je više za 1,5 posto u odnosu na mart 2024. godine, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Zarade rastu
Prosječna neto plaća za travanj na godišnjoj je razini nominalno veća za 10,7 posto, a realno za 8,5 posto. Najviše su porasle plaće zaposlenih u pravnim osobama čije su djelatnosti poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo, 15,9 posto na godišnjoj razini, dok je rast iznad 10 posto bio u djelatnostima vodoopskrbe, odvodnje otpadnih voda, gospodarenja otpadom i zaštite okoliša. djelatnosti sanacije, zatim u graditeljstvu te stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima.
Sve skuplja hrana
Činjenica je da osobna primanja u BiH rastu, ali rastu i cijene hrane, što građane dovodi u krajnje nezavidnu situaciju i borbu za preživljavanje.
Najmanji rast, 2,2 posto na godišnjoj razini, zabilježen je u poslovanju nekretninama. Analitički tim Bloomberg Adria ističe da prosječna neto plaća nastavlja realni rast već šesnaesti mjesec zaredom zbog popuštanja inflatornih pritisaka, ali i nedostatka slobodnih radnika. Zaposlenost u BiH je u prvom kvartalu ove godine porasla za jedan posto u odnosu na isti kvartal prošle godine, a zaposlenost u bh. ekonomiji je trenutno na povijesnom vrhuncu.
Također, registrirana nezaposlenost u prva četiri mjeseca ove godine pala je za 4,9 posto, što je dodatni pritisak na rast plaća s obzirom na sve manji broj domaće radne snage, ističe analitičar makroekonomije i tržišta kapitala Mihael Blažeković.
Manji fond radne snage očituje se i u povećanju kvota za uvoz stranih radnika, pri čemu analitičari u 2024. godini vide povećanje od 23 posto novih zapošljavanja u odnosu na 2023. godinu, dok je ukupni iznos za produljenje postojećih dozvola i novo zapošljavanje preko 50 posto.
“Kada usporedimo najveću prosječnu neto plaću u Adria regiji – onu u Sloveniji i plaću u BiH, vidimo da se omjer polako kreće u pozitivnom smjeru. Naime, u 2019. godini prosječna plaća u Bosni i Hercegovini iznosila je 41 posto. prosječne slovenske neto plaće, dok je danas taj omjer nešto povoljniji, na razini od 47 posto«, naglašava Blažeković.
S obzirom na usporavanje rasta inflacije, kao i sve manji broj honorarnih radnika u kućanstvu, Analitički tim očekuje nastavak realnog rasta plaća i u narednim mjesecima.
Puko preživljavanje
Činjenica je da osobna primanja u Bosni i Hercegovini iz mjeseca u mjesec rastu, ali rastu i cijene hrane, što građane dovodi u krajnje nezavidnu situaciju i borbu za preživljavanje od prvog do prvog.
Koliko je BiH po ovom pitanju daleko od europskog prosjeka, ali i standarda u potrošnji, najbolje svjedoči podatak da građani Europske unije (EU) na hranu mjesečno izdvajaju manje od 15 posto svoje plaće. No valja napomenuti da je dobar dio njih smanjio kupnju hrane i pića zbog visoke inflacije u prethodne tri godine.
Međutim, analitičari kažu da što je zemlja ekonomski razvijenija i gdje su osobni dohoci veći, to je i iznos koji se izdvaja za hranu manji.