Društvo

BOSNU NEMA KO DA BRANI: Ruže je i tuže, kontramjera nema

BiH se suočava s ozbiljnim finansijskim izazovima zbog arbitražnih sporova koje pokreću Slovenija i Hrvatska, može li se uzvratiti istom mjerom? 

Nakon što je nedavno objavljeno da je rudnik i termoelektrana (RiTE) "Ugljevik“ izgubila spor sa "Elektrogospodarstvom Slovenije" težak 67 miliona eura, odnosno oko 131 miliona KM, iz Slovenije stižu nove arbitraže za Bosnu i Hercegovinu.. Također, najavljuju se i one iz Hrvatske, što postavlja pitanje da li BiH može uzvratiti recipročnim mjerama kada je riječ o prijeratnim ulaganjima, budući da je dosta toga u susjednim državama, bivšim jugoslovenskim republikama, građeno iz BiH.

RiTE “Ugljevik”, kompanija iz Republike Srpske, mora Slovencima isplatiti oko 131 milion KM po tužbi za neisporučenu struju počev od 12. juna 2011. godine, prema odluci Arbitražnog vijeća u Beogradu. Riječ je o sporovima koje je Slovenija pokrenula protiv RiTE “Ugljevik” i BiH tražeći odštetu po osnovu prijeratnih ulaganja u termoelektranu.

Hrvatska je najavila novu arbitražu koja se odnosi na rudnik i termoelektranu Gacko. Republika Hrvatska potražuje minimum 100 miliona eura i kamate od Bosne i Hercegovine zbog ulaganja u ovaj gigant tokom bivše Jugoslavije. Hrvatska je od 2017. godine tri puta kontaktirala Vijeće ministara i državno Pravobranilaštvo u vezi s nagodbom, ali bez uspjeha. Arbitraža će se voditi pred međunarodnim sudom u Washingtonu, čiji ishod bi mogao ugroziti elektroenergetski sistem Republike Srpske.

Zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta BiH i generalna sekretarka PDP-a, Mira Pekić, izjavila je da je na prošloj sjednici usvojen jednoglasno zaključak kojim se traži kompletan spisak svih sudskih sporova koje se vode protiv BiH i onih koje naša država vodi protiv ostalih zemalja. Još uvijek se čeka taj pregled.

Pekić je istakla da bi BiH trebala razmotriti uzvratne mjere i tražiti odštetu za prijeratna ulaganja u drugim bivšim jugoslovenskim republikama. Kao primjer je navela preduzeće Energoinvest koje je imalo značajna ulaganja u drugim republikama. Dokumentacija o tim ulaganjima je dijelom sačuvana, što bi omogućilo BiH da pokrene vlastite sporove i aktivnosti kako bi naplatila svoja ulaganja.

BiH se suočava s ozbiljnim finansijskim izazovima zbog arbitražnih sporova koje pokreću Slovenija i Hrvatska. S obzirom na prijeratna ulaganja, BiH bi mogla razmotriti uzvratne pravne mjere kako bi zaštitila i naplatila svoja ulaganja u bivšim jugoslovenskim republikama. Pravobranilaštvo BiH, zajedno s entitetima RS i FBiH, mora preduzeti konkretne korake kako bi osigurali zaštitu imovine bh. preduzeća koja se nalaze u drugim državama.

 

Povezani članci