Društvo

BLAGOSLOV ZA ZLOČINCE: Nova provokacija u Srebrenici, opet idu popovi, pa topovi

U pravoslavnoj crkvi u Srebrenici jučer je održan parastos za 53 poginula borca 65. zaštitnog motorizovanog puka Glavnog štaba vojske Republike Srpske. Ova ceremonija, koja je okupila brojne bivše pripadnike jedinice i članove udruženja istog imena, izazvala je oštre reakcije zbog prisustva pojedinaca povezanih s komandantima optuženim za genocid u Srebrenici.

Predsjednik SDP-a Srebrenica Ahmo Mehmedović osudio je ovaj događaj, ističući da okupljanje predstavlja uvredu za žrtve genocida. "Okupljanje koje uključuje osobe povezane sa jedinicom čiji komandanti su optuženi za genocid je neprihvatljivo i predstavlja nastavak politike negiranja i revizionizma," rekao je Mehmedović. Pozvao je na prekid praksi koje vrijeđaju dostojanstvo preživjelih i porodica žrtava, te naglasio potrebu za pravdom.

 Komandanti te jedinice, Zoran Malinić i Milomir Savčić, suočavaju se s ozbiljnim optužbama za zločine počinjene tokom jula 1995. godine. Tužilaštvo BiH tereti Malinića za nadzor i koordinaciju aktivnosti Vojne policije koja je, pod njegovim komandom, izvršila ubistva civila bošnjačke nacionalnosti. Savčić je optužen za komandovanje tim jedinicama i nadzor nad zlostavljanjem zarobljenika.

 Prema optužnici, Vojna policija 65. zaštitnog puka bila je uključena u zlostavljanje zarobljenika u školi u Novoj Kasabi, kao i u njihove egzekucije nakon transporta u pravcu Kravice i Bratunca. Haški sudovi su potvrdili da su zarobljenici koji su se kretali prema Tuzli nakon pada Srebrenice prebačeni na igralište u Novoj Kasabi i potom ubijeni na različitim lokacijama.

Dok je Malinić svjedočio da nije bilo zlostavljanja i da je jedino ubistvo bilo u samoodbrani, Savčić je pobjegao iz BiH 2021. godine i trenutno je nedostupan pravdi. Sumnja se da je prešao u Srbiju, gdje su vlasti pozvane da ga izruče.

Ova situacija ponovo pokreće pitanje o pravdi za žrtve genocida i postavlja izazov za sjećanje na stradanja Srebrenice.

Povezani članci