Vlada F BiH danas je dala saglasnost za smjene u rudniku Banovići. Prema saznanjima Ljudski.ba inicijativa je pored loših poslovnih rezultata pokrenuta i zbog spornih nabavki mehanizacije u rudniku preko kojih se izvlači novac u privatne džepove.
Nadzorni odbor Rudnika Banovići bi trebao smijeniti aktuelnu upravu na čelu sa Elvirom Salihovićem. Ovim potezom se želi zaustaviti nabavka dampera čija vrijednost je procijenjena na 8 miliona maraka.
Dobavljač spornih kamiona je firma REMEX koja redovno na tenderima "prati" Begu Gutića aktulenog načelnika Banovića čija stranka je proteklih godina preuzela kontrolu nad rudnikom.
Procjenjuje se da su cijene kamiona napumpane, kao i prethodne nabavke koje su koštale 18 miliona KM. Od nove uprave i Nadzornog odbora se očekuje da utvrde i neophodnost planiranih nabavki, jer u rudniku postoje važniji problemi. Među radnicima u rudniku koji su zahtjevali anonimnost postoji zabrinutost da odlazeća uprava spaljuje dokumentaciju kako bi se prikrio nemar i kriminal.
Nakon dolaska nove vlasti resorni ministar Vedran Lakić je zatrpan informacijama o stanju u rudniku Banovići. Jedna od tih informacija kaže da neizmirene obaveze i dugovi prema dobavljačima na dan 29.05.2023.iznose 14, 7 miliona KM. Likvidnost rudnika ugrožena je i utvrđenim oobavezama za PDV po osnovu cijene uglja koja se Elektroprivredi prodaje ispod proizvodne vrijednosti za oko 900.000 maraka sa kamatama. Dok rudnik jeftino isporučuje ugalj, zadužuje se kod EP da bi mogao izmirivati obaveze prema radnicima.
Problem je i neadekvatni ulaganje u rezervne dijelove i zanavljanje opreme što se odrazilo na rezultate rada i pad proizvodnje uglja što može ugroziti i rad Termoelektrane u Tuzli.
Posebno su loši rezultati u podzemnoj eksplataciji koja je na skromnih 38 posto u odnosu na planirano na što je uticao požar, ali i neodgovornost uprave da se utvrde uzroci, ali i razmjere štete.
Problem za proizvodnju predstavlja i niska produktivnost na izradi pripremnih prostorija za podzemnu eksploataciju koja je 2022 bila na skromnih 15 posto, a godinu ranije na 24 posto.
Rudnik je značajna sredstva izgubio i na sporove sa radnicima.