Na pet kupališta u Banjaluci voda nije bezbjedna za kupanje, pokazali su rezultati uzorkovanja vode na ukupno sedam kupališta, odnosno na rijeci Vrbas i rijeci Vrbanji.
Uprkos tome, brojni Banjalučani, na svoju odgovornost, i dalje traže spas od vrućina upravo na ovim mjestima. Dva gradska bazena su dobila pozitivnu ocjenu.
Na kupalištima Slap, Naša plaža, Abacija, Zelena na rijeci Vrbas, te Žuti most na rijeci Vrbanja, voda nije bezbjedna za kupanje, pokazali su rezultati mikrobiološke ispravnosti vode na tradicionalnim riječnim kupalištima. Indikatori fekalnog zagađenja ukazuju na moguće prisustvo patogenih bakterija koje mogu biti opasne po ljudsko zdravlje.
Vesna Rudić Grujić, načelnik Službe za higijenu JZU Institut za javno zdravstvo RS
„Ti mikroorganizmi mogu da uđu u organizam gutanjem, zatim preko sluznica očiju, nosa, mogu da izazovu upalu vanjskog uha, varingitis, konjuktivitis, ako se takva voda proguta može doći do nekakvih dijareralnih oboljenja, bolove u stomaku, eventualno povećanja temperatura“, kazala je Vesna Rudić Grujić, načelnik Službe za higijenu JZU Institut za javno zdravstvo RS.
Uprkos tome na ovim plažama je veliki broj kupača. Kažu, godinama osvježenje od ljetnih žega traže na Vrbasu, a ne mare mnogo za upozorenja nadležnih.
„Ovo je na ličnu odgovornost, ovom narodu koliko god šta govorio, savjetovao, ne možeš im utuviti u glavu ništa, jedan od tih sam i ja, na svoju odgovornost se malo rashladim“
„Ma kakav, ja ću se kupati, nema šta, ima tuš istuširam se gore i to je to, ja ti garantujem da je čistije, još gore uz Karanovac, nego Akvana bazen sto odsto“
„Te preporuke ne uvažam ništa, 68 godina imam, 60 se kupam, Vrbas stalno. Prije se moglo dok su bile finansijske mogućnosti, ideš malo na more, jezero, planina, ovo ono, sad ljudi nemaju, penzija mala, ne možes sebi priuštiti ni pet dana, ni dva dana“
Problem zagađenja koji traje decenijama jedino se može riješiti izgradnjom kolektora, ali ovaj projekat još nije podržan od skupštinske većine, kaže gradonačelnik.
„Mi smo sa kineskim kompanijama i ljudima iz te oblasti krenuli u potpisivanje sporazuma i niza proceduralnih stvari da dobijemo sredstva više od 100 miliona maraka“, naglasio je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke (PDP).
„I kada sa Kinezima krenemo u ovu proceduru, a ona može biti spremna za sedam, osam mjeseci, to jest s proljeća naredne godine, kada uradite kolektor i uložite 100 miliona maraka, onda će ta voda biti najčistija na svijetu. To tada ovakve parametre ćemo dobijati“, dodao je.
Dobra vijest jeste da je voda za kupanje bezbjedna na plaži Vrućica na rijeci Vrbas i Zeleni vir na rijeci Vrbanji. Propise zadovoljavaju i bazeni „Akvana“ i „Fortuna“.