Društvo

ALARM UPALJEN: Granicu BiH nema ko čuvati

Zbog sve većeg migracijskog pritiska, ali i situacije na Bliskom istoku, mnoge zemlje uvode kontrole na unutrašnjim šengenskim granicama.

Iako se traže pojačane mjere sigurnosti u Bosni i Hercegovini, pitanje je ko će nam čuvati vanjsku granicu. Sada nedostaje 600 graničnih policijskih službenika, a nedostajaće ih još toliko u naredne tri godine zbog sticanja prava na penziju.

Za samo dva dana, kontrolom granice, Slovenija je zabranila ulazak u zemlju za 20 osoba. Iako je planirano da nadzor granice traje do 30. oktobra, kontrole će biti produžene.

BOŠTJAN POKLUKAR, ministar unutarnjih poslova Slovenije

“Sukob na Bliskom istoku je nepredvidiv, ne znamo kako će se razvijati. I zbog toga smo još oprezniji. Vjerujem da su te mjere ispravne, a prije svega proporcionalne”.

Sigurnosnu situaciju pozorno prati i Hrvatska, te će u skladu s tim i djelovati.

ANDREJ PLENKOVIĆ, hrvatski premijer

"Podsjećam da smo i mi, dakle naše sigurnosne službe u situaciji da pozorno prate cijelu sigurnosnu situaciju u zemlji u ovako promijenjenim globalnim sigurnosnim okolnostima. Podsjetit ću na napore hrvatskih policajaca, njih 6700 koji čuvaju jednu od najvećih granica EU."

Pojačane su mjere sigurnosti i u našoj zemlji. Resorni ministar je zatražio od sigurnosnih agencija da se preduzmu sve mjere i radnje kako bi se obezbijedila sigurnost građana i imovine.

NENAD NEŠIĆ, ministar sigurnosti BiH

"Očekujem od naših bezbjednosnih agencija da preduzmu sve mjere koje su potrebne imajući u vidu situaciju u svijetu i Evropi, imajući u vidu sve ono što se dešava oko nas i imajući u vidu da nam je prioritetni zadatak da zaštitimo građane unutar BiH."

A granicu nema ko da nam čuva. Sada nedostaje 600 graničnih policijskih službenika, a nedostajaće ih još toliko u naredne tri godine zbog sticanja prava na penziju. Konkurs za prijem novih policajaca i inspektora je otvoren, ali samo za njih 150. A nakon konkursa i obuke, za stupanje u radni odnos potrebno je više od godinu dana.

EMIR TANOVIĆ, zamjenik predsjednika Sindikata Granične policije BiH

"To je veoma mali nedostajući broj koji se može popuniti, za godinu i po dana možemo dobiti 300 policijskih službenika, znači opet ćemo biti u nekom deficitu. U skladu sa potpisanim sporazumima ispomoć u dijelu gdje je najugroženije po pitanje migrantske krize ispomoć imamo od kolega iz RS, kantonalnih mupova i mupa Brčko distrikta."

DRAGAN MIOKOVIĆ, predsjednik Komisije za sigurnost ZD PFBiH

"Percepcija stanja sigurnosti u očima građana Federacije BiH nije takva, odnosno značajno je lošija od onoga kako to pokazuju objektivni pokazatelji, i to je nešto o čemu i politika i policijske agencije u Federaciji na tome trebaju poraditi jer takva percepcija doprinosi pogoršanju stanja sigurnosti na ovom području."

Podaci iz federalnih sigurnosnih agencija a koji su predstavili iz Komisije za sigurnost pokazuju da je sigurnosna situacija u Federaciji BiH na zadovoljavajućem nivou. S druge strane, stručnjaci vide rješenje u sporazumu sa Frontexom.

JASMIN AHIĆ, dekan Fakulteta za kriminalistiku i sigurnosne studije u Sarajevu

"Da se mogu uputiti u BiH u misiju, preko hiljadu i po policijskih službenika je u Frontexu moći će imati mandat da zajedno sa našom graničnom policijom i GP Hrvatske, odnosno Srbije i Crne Gore izvodi zajedničke akcije na granicama."

Nadzor na unutrašnjim granicama u šengenskom području trenutno primjenjuje devet država članica, većinom zbog pojačanih migracijskih kretanja, ali i prijetnji terorizmom, podaci su koje je prethodno za medije iznio hrvatski premijer.

Povezani članci