Opasan Tik Tok izazov „Leteći Superman“ stigao je i u našu zemlju. Slučajevi su zabilježeni u okolini Banje Luke i u Kantonu Sarajevo. Ova pojava nije samo problem odgajatelja u odgojno-obrazovnim ustanovama. Važnu ulogu igraju roditelji. Crveni alarm koji upozorava na ovu opasnost već je upaljen jer tokom izvođenja izazova može doći do lomova kostiju i potresa mozga.
Djeca nisu svjesna opasnosti koja se krije u izazovu u kojem najčešće učestvuju tinejdžeri. Dvoje djece ispreplete ruke dok treće dijete bacaju u zrak. Nakon toga pada na tvrdu podlogu imitirajući skok u more. U Centru za mentalno zdravlje Zenica upozoravaju da je važna dvosmjerna komunikacija s djecom.
„Digitalno je doba pa ne možemo potpuno ni da ih isključimo iz svega toga. Vrlo često se desi da nije kontrolisan sadržaj koji djeca tu prate, nije kontrolisano ono čemu su oni izloženi, nije kontrolisano vrijeme koje oni provode na tim društvenim mrežama”, upozorava Lejla Sarajlić, psihologinja u Centru za mentalno zdravlje Zenica.
U ZDK-u još nije zabilježen ni jedan slučaj povreda, no to ne znači da izazov nije prisutan. Značajnu ulogu ima MUP ZDK-a, koji sistemski radi na prevenciji. U proteklom periodu kroz prezentacije o cyber kriminalu i opasnostima s kojima se mogu suretati pri korištenju interneta educirano je oko 5.000 djece i roditelja u školama ZDK-u.
“Fokus je sastavljen na obavezu roditelja da pojačaju nadzor nad djecom i korištenjem interneta - nekontrolisano korištenje interneta i pristupanje različitim stranicama za djecu zaista može biti pogubno”, upozorava Samir Valentić, portparol Uprave policije MUP-a ZDK-a.
Prijelomi ruku, nogu i potresi mozga već su zabilježeni u službama hitne pomoći u Sarajevu i Banjoj Luci. Upozorenje je došlo i iz MUP-a RS-a - apeluje se na roditelje da se informišu o ovoj društvenoj platformi, njenim mogućnostima, te da preduzmu mjere nadzora. U cirkularnoj poruci Vijeća roditelja Kantona Sarajevo upozoravaju na opasnost od tzv. “Letećeg Supermana”. Važno je uključiti stručnjake iz svih oblasti - pedagoge, psihologe, IT stručnjake...
“Mi još nismo imali takve slučajeve, ali oni su tu, oni su zaista prisutni. Ne dešava se to samo tamo negdje - nego se dešava svuda zapravo”, dodaje Sarajlić.
Tik Tok izazovi već godinama su prisutni u svijetu među djecom i mladima. Međutim, u nekim zemljama već su počeli raditi na zabrani Tik Toka zbog neprihvatljivih oblika ponašanja, gdje su najizloženija djeca, jer još nemaju razvijenu svijest o opasnostima koje vrebaju, te od naizgled zabavne igre može izazvati trajne posljedice. Za sada je poznato da je Tik Tok zabranjen u Kini, zemlji gdje je ova aplikacija i osnovana, no povećanje broja korisnika zabilježeno je u ostalim zemljama svijeta.