U srcu starog gradskog jezgra u Mariboru postoji najstarija vinova loza na svijetu koja još uvek rađa. U pitanju je sorta Žametovka, vjerovatno najstarija pripitomljena sorta u regionu koja daje crveno vino.
Potvrđena starost loze Žametovke je preko 450 godina, čime je ušla u Ginisovu knjigu rekorda kao najstarija plemenita loza na svijetu koja još uvijek rađa.
Na osnovu istorijskih podataka, ova loza je zasađena u 16. vijeku, vjerodostojnost i starost su potvrdili i genetski stručnjaci u Parizu. Ova loza je čudom uspjela da se održi kroz vijekove, čak je preživela i opaku štetočinu filokseru, koja je 1870. godine skoro uništila sve evropske vinograde.
Žametovka raste ispred Stare kuće vina u Mariboru, koja je pretvorena je u vinoteku i muzej vina. Ova vinova loza je jedina biljka na svijetu koja ima svoj muzej. Za vrijeme obrezivanja loze, organizuje se Festival vina koji je jedan od najboljih vinskih i kulinarskih festivala u regionu. Ova loza je lokalno poznata pod imenom Stara trta.
Stara trta čak i danas daje do 55 kilograma grožđa od kog se pravi vino. Vino se pakuje u male boce od 0.25 litara koje su uglavnom prodaju kao suveniri. Najstariju vinovu lozu na svetu danas kao posebnu turističku atrakciju posjećuje veliki broj turista iz regiona i svijeta.
Ova vinova loza prenijeta je i u Hrvatsku.
Ivica Rubić iz Splita, jedan je od rijetkih Hrvata koji u svom dvorištu u elitnom gradskom kvartu Bačvice uzgaja Modru Kavčinu. Modra kavčina je u Split stigla od prof. Andreja Vogrine s Agronomskog fakulteta u Mariboru, inače prijatelja obitelji Rubić.
"Prije četiri godine kao poklon dobili smo dvije reznice. Odmah smo ih posadili i kako vidite ove godine obilno su rodile. Njeno trsje raste u samom centru Maribora i krasi muzej "Hiša stare trte“, muzej podignut njoj u čast, inače ostaci starih srednjovjekovnih zidina. Stara trta je vrsta vina dobivena od Modre kavčine čije su kapljice prava blagodat koja se poslužuje samo iznimnim prilikama", tvrdi ponosni vlasnik.
Za njega to predstavlja iznimnu čast, vjerujući kako možda i jedini primjerak u Hrvatskoj raste upravo u njegovom dvorištu. Veli, dolaze, pitaju, fotografiraju, interesiraju se njegovi susjedi i prijatelji tražeći od vlasnika podrobnije informacije o čemu se tu zapravo radi
Bilo kako bilo, on je jedan od rijetkih sretnika koji je imao čast dobiti reznicu ove u svijetu priznate vrste vinove loze. O njenoj važnosti i kvaliteti govori podatak kako u susjednom nam državi zauzima status prirodnog blaga pod kojim je i zakonom zaštićena. Svake godine u vrijeme obrezivanja u Mariboru se održava tradicionalna gradska manifestacija, a njezine reznice simbolično se uručuju predstavnicima različitig prijateljskih gradova.