U poslijeratnoj Bosni i Hercegovini socijaldemokrate su više puta saučestvovale u vlasti: prvo sa još osam političkih partija u doba Alijanse za promjene, na samom početku milenija, kada smo još imali izbore svake dvije godine.
Potom je Državom za čovjeka, 2010. godine, Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine dobila najviše povjerenja birača iz Federacije i plus člana državnog Predsjedništva, kada je u vlast ušla prvo sa SDA, potom sa SBB-om, te 2022. kada je u okviru Trojke uspjela zavladati i na državnom i na federalnom nivou, a sa još nekim partijama i u dobrom dijelu kantona. Prioritet su euroatlantske integracije, dakle ubrzani put naše zemlje ka NATO savezu i Evropskoj uniji, odnosno kandidatski status i otvaranje pregovora za članstvo u briselskom odabranom društvu. Trojka se doima prilično usaglašenom, ali ima izuzetno jaku opoziciju u SDA koja ih - jezikom Milorada Dodika - proglašava izdajicama i naroda i države.
Jasmin Imamović je dugi niz godina u vrhu SDP-a. Rođen je u Brčkom, studirao u Sarajevu, a karijeru započeo u općini Tuzla. Da je vrijedno radio Tuzlaci su verificirali čak sedam puta, dajući mu ubjedljivu podršku za mjesto načelnika a onda i gradonačelnika crvenog grada.Imamović je nedavno gostovao u podcastu i kazao da su građani željni normalnosti.
Taj je istup kritizirao još jedan Tuzlak, zastupnik DF-a u državnom parlamentu Zlatan Begić.
- Kaže gospodin Jasmin Imamović - građani su željni “normalnosti”. Samo što nije baš normalno u demokratskom društvu dogovoriti i prihvatiti izmjenu izbornih pravila u izbornoj noći, suspenziju Ustava na 24 sata, prigrabiti vlast na osnovu toga, uvesti Dodika i Čovića u vlast (iako se moglo bez njih!) i isporučiti im ključne pozicije pod okolnostima opšteg napada na državu itd. Dakle, građani su željni nekoga ko nije gospodin Imamović, poručio je Begić.