Pozitiva

SEDLA IZ BIH OSVOJILA SVIJET: Traže se od Amerike do Australije, za cijenu se ne pita

Sedla iz Orašja nisu prosječna, već luksuzna, ručne izrade, visoko zahtjevna za izradu i od vrhunskih materijala jer goveđu kožu obrađuju ručno.

 

Tačno prije 16 godina njemačka tvrtka Saddlery krenula je u poslovnu pustolovinu - proizvoditi nešto što gotovo nitko u Europi ne radi - zahtjevna vestern-sedla za jahanje.

Za sjedište jedine tvrtke u Bosni i Hercegovini odabrali su Orašje. Proizvode sedla za probirljivo američko, ali i tržište gotovo cijeloga svijeta. Mala tvrtka danas s 12 zaposlenih postiže odlične rezultate.

Uštavljena goveđa koža dolazi iz Amerike i Njemačke, kao i svi potrebni metalni dijelovi koje ovi vrijedni ljudi oblikuju u sedla koja su isto ono što je Rolls-Royce među automobilima. Mala i stručna ekipa firme Saddlery Orašje uigrana je, posao ide "kao na traci" jer svatko tačno zna što treba raditi. Dnevno proizvedu tri do četiri sedla, što znači da godišnje isporuče oko 1000 komada. Cijena po jednom komadu doseže vrtoglavih od hiljadu do tri hiljade eura, no kupaca ima. Navratili smo stoga u JD Saddlery kako bismo provjerili jašu li još uvijek američki kauboji sedla iz Orašja.

Ne jašu samo oni već i brojni zaljubljenici u taj skupi konjički sport diljem svijeta rado dolaze u Posavinu, u Orašje, po svoje američko sedlo, pa smo već godinama među najuspješnijim firmama ovoga područja. Naši su djelatnici educirani u Njemačkoj, a također su dolazili iz Njemačke kako bi naučili naše radnike izrađivati vestern-sedla. Uspijevamo godišnje proizvesti oko hiljadu sedala koja šaljemo u zapadnu Europu, Australiju, Kanadu, Ameriku, Južnu Afriku, Skandinavske zemlje. U posljednje vrijeme imamo dosta upita iz Republike Hrvatske, iz Bosne i Hercegovine - kaže direktor firme Ivo Mijić.

   Podsjećamo, investitor Roland Dürr iz Njemačke došao je u Posavinu s namjerom pokrenuti proizvodnju i sada u Orašju proizvode vestern-sedla za cijeli svijet - od Amerike do Australije. Najpoznatija osoba koja je jahala naša sedla bio je Michael Schumacher, ostvarili su određene kontakte u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a nakon nastupa na mostarskom sajmu, imaju kupce i iz Hercegovine.

Mala i stručna ekipa JD Saddlery iz Orašja uigrana je, posao odlično ide jer svako tačno zna kako i što raditi. Uspješno su savladali sve tajne dobro urađenog sedla koje podliježe visokim standardima, ne poznaje improvizaciju, već visoko profesionalnu normu i kvalitetu. Zadovoljni s, plaćom, ne žale se što je posao zahtjevan. Potrebna je strpljivost i umijeće. Tvrtka Saddlery spaja iskustvo i mladost. 

 - Nadam se da ću i do penzije raditi ovaj posao koji volim i njime sam zadovoljna. Mnogi ne vjeruju da se to uopće radi kod nas. Međutim, mi radimo dugo i dobro nam ide - kaže Mirsada Kičin.

I Katica Kobaš zadovoljna je radom u JD Saddlery, a Josip Kobaš je među mlađim zaposlenicima. Ne planira odlazak na Zapad, kaže, najljepše mu je u Posavini.

- Radim tu, snašao sam se, sve je dobro i volim ovaj posao. Ne razmišljam o odlasku na Zapad. Volim svoj kraj, volim svoju kuću, ne tražim mnogo, živim laganijim ritmom nego što je na Zapadu i zadovoljan sam - tvrdi Kobaš.

OVAJ TEKST NASTAO JE U SARADNJI SA FEDERALNIM MINISTARSTVOM IZBJEGLIH I RASELJENIH OSOBA F BIH KOJE JE SPONZORIRALO PROJEKAT MULTIMEDIJALNOST ZA ODRŽIVI POVRATAK. OVIM PROJEKTOM EDUCIRA SE 0O 40 MLADIH POVRATNIKA ZA KORIŠTENJE NOVIH TEHNOLOGIJA KOJE IH ČINE KONKURENTNIJIM NA TRŽIŠTU RADA.

 

Povezani članci