Priča o prebacivanju tek rođene bebe iz Trebinja u Mostar, a zatim helikopterom u Beograd izazvala je lavinu pozitivnih komentara tokom vikenda. Kada su liječnici u Trebinju primijetili da nešto ozbiljno nije uredu sa bebom kontaktirali su mostarsku bolnicu kao najbližu adresu gdje mali pacijent može dobiti pomoć.
Dežurni na Klinici za dječje bolesti SKB-a Mostar je bio dr. Borko Rajić.
”Kada je dijete došlo kod nas saturacija je bila oko 50%. Nakon inicijalne stabilizacije porasla je do 70. Kako smo imali visoku sumnju na srčanu grešku, dogovorili smo se da dr. Vladimir Jegdić, naš dječji kardiolog uradi UZV.
Tako je i bilo, te smo u roku od 10 minuta znali da se radi o duktus ovisno mani, da je potrebno održavati duktus prohodnim lijekovima i pripremati dijete na hitnu operaciju. Nakon stabilizacije javili smo se kolegama iz Banja Luke dr. Konjeviću i dr. Zecu, koji su preuzeli koordinaciju sa Helikopterskim servisom RS i za 30-ak minuta imali smo plan. Stupili smo u kontakt i sa Institutom za majku i dete u Beogradu. Dr. Jegdić je poslao snimak UZV. Dogovoreno je da se dijete stabilizirati kroz noć te da se transport uradi ujutro. Najbolja stvar cijele priče je da je komunikacija i koordinacija tekla bez problema i da smo unutar 24 sata dijete dopremili u kardiokirurški centar”, rekao jedr. Rajić.
Naglasio je kako sustav ne postoji, ali se doktori međusobno dobro poznaju i to je jako pomoglo da sve prođe besprijekorno.
”Sada je na osoblju Instituta da odrade najvažniji posao operativno zahvata i da se svi ovog sjećamo sa smijehom – govori dr. Rajić.
Život bebe doslovno visio o niti Njegov kolega dr. Vladimir Jegdić dodaje kako nije bilo teško utvrditi tešku srčanu manu kod djeteta, te otkriva kako se život bebe doslovno održavao na 3 milimetra žile koja bi se vrlo brzo zatvorila i novorođenče bi umrlo.
”Mi smo uz pomoć posebnog lijeka tu žilu proširili te uz svu potporu drugih lijekova i respiratora stabilizirali novorođenče kako bi bez problema moglo podnijeti transport. Novorođenče će se odmah morati operirati prvi put, a kako se radi o izuzetno složenoj srčanoj grešci bit će potrebne joj dvije operacije. Druga s dva mjeseca, a treća nakon druge godine života. Naravno ako bude sve bez komplikacija. Nadam se da će tako i biti” pojašnjava dr. Jegdić.
Sistem ne postoji, ali… Tako je isključivo velikim angažmanom svih spomenutih liječnika spašen jedan život. Sve bi bilo daleko lakše da postoji sistem koji se aktivira u ovakvim situacijama. Ali njega, nažalost, nema.
Treba istaknuti kako ovo nije prvi veliki podvig ljekara, ali su ovaj put vjerojatno izazvali posebnu pažnju javnosti radi vrste medicinskog transporta. Ističe se da u Federaciji BiH još nema razvijen servis za zračni transport pacijenata.
” Izuzetno sam zadovoljna i ponosna svojim timom i svime što je učinjeno u našoj Jedinici intenzivnog liječenja.istakla je dr Bošnjak.
Jegdić je rekao kako je ova intervencija dio napretka kojeg dječja kardiologija ostvaruje u Mostaru.
”Uz viziju našeg direktora i veliku podršku menadžmenta naše bolnice još prije Corona pandemije počeli smo s kardiokirurškim operacijama kod djece i uspješno je operirano desetero djece.
U koordinaciji s kolegama s Odjela intenzivnog liječenja djece Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u Banja Luci dogovorili smo i pripremili zahtjevan helikopterski transport novorođenčeta iz Mostara u Beograd. Primopredaju je naš tim obavio u Zračnoj luci u Mostaru. Dr. Nikić, anesteziolog (UKC RS-a) i pilot Helikopterskog servisa RS-a uspješno su predali, dobro zbrinutog i pripremljenog pacijenta u institut gdje će se , vjerujemo uspješno obaviti korekcija prirođene srčane greške”, izjavila je dr. Marija Novaković Bošnjak za Pogled.ba.