Pozitiva

I TO JE MOGUĆE: U Norveškoj o ovome svjedoče Bosanci

Bosanci i Hercegovci koji žive i rade u glavnom gradu Norveške za portal Ljudski.ba otkrili su kakvim se temama danas bavi društvo u toj zemlji na sjeveru Europe.

Naime, član Gradskog vijeća za okoliš i promet u Oslu, Sirin Stav (MDG), želi da semafori koji su postavljeni u vezi s ponosom postanu trajni. Zelenog i crvenog čovjeka na semaforu na Grenlandu zamijenile su dvije dame koje se drže za ruke.

- Na Grenlandu smo postavili semafore koji na briljantan način slave queer ljubav.

Vjerujemo da će ostati ovdje, kaže Stav za NRK.

Ali švedska uprava za ceste kaže da to neće baš lako proći. Viši inženjer Bente Christensen u norveškoj Upravi za javne ceste upućuje na propise o znakovima i njihova pravila. - Razlog odbijanja je sigurnost prometa.

Težimo jednakoj regulaciji koja se provodi na isti način u cijeloj Norveškoj, kaže ona. Stav ističe da Stockholm, Beč i London već nekoliko godina imaju semafore ponosa.

ntb mqnumgbkfhu 1140x760

- Nemaju nikakvog stručnog opravdanja za ovo.

Pozivaju se na propise, ali naravno imaju mogućnost diskrecije. Mislim da to ovdje država mora učiniti, kaže Stav. Christensen kaže da je Norveška uprava za javne ceste u dijalogu s ministarstvom o mogućnostima korištenja svoje diskrecije kada su u pitanju propisi o znakovima, ali to je neovisno o "semaforima ljubavi" na Grenlandu.

I tako, dok se na Balkanu gotovo svakodnevno zvecka oružjem, prijeti novim ratovima i političari se međusobno prepucavaju, glavni prolem na sjeveru Europe je hoće li „ljubavni“ semafori zaživjeti u praksi i zbog čega je Norveška uprava za javne ceste kazala ne stalnim "čudnim" semaforima u Oslu.

Inače, Rosenkrantzova vrata, ulica su u središtu Osla od 2022. godine izgleda ovako.

Numeriranje ulica suprotno je uobičajenom u Oslu. Ulica Rosenkrantzova ulica obojana je u duginim bojama u rujnu 2022.godine.

 

Povezani članci