Pozitiva

GLAVNI SASTOJAK JE LJUBAV: Dvije dame upakovale ljekovitost sa planina

Porodica Šegrt iz Aranđelova kod Trebinja je porodični hobi, uz želju za korištenjem domaćih i proizvoda iz prirode, pretvorila u biznis. Ideju im je dao brat, odnosno djever koji živi u Americi i sada dvije Jelene, nevjesta i zaova, proizvode sapun i melem od kozijeg mlijeka, odnosno loja.

U proizvodnju melema i sapuna, kažu, uključena je čitava porodica, a osnovni sastojak je ljubav.

Ne krije se da je jednoj Jeleni ovaj hobi ostvario dječiji san, dok je drugoj bio ljekovit.

“Još prije 18 godina sa majkom sam brala ljekovito bilje koje se otkupljivalo za destileriju i od tada sam imala želju da radim nešto slično. Kada nam je djever predložio da od kozijeg loja pravimo meleme vratila mi se želja iz djetinjstva i to mi je bio dodatni vjetar u leđa da ispunim svoj san”, priča Jelena Šegrt koja sa suprugom i troje djece živi u Aranđelovu kod Trebinja.

Ispričala nam je i da je ranije bila zaposlena u Trebinju, ali da je ipak srećna što sada može više da se posveti svojoj djeci, a uz to radi i ono što voli.

“Srećna sam kada nam se javi neko od kupaca i kaže da mu je pomogao naš melem. Iako smo veću proizvodnju počeli prije malo manje od godinu dana, narod nam potvrđuje da naši melemi pomažu kod bržeg zarastanja rana, psorijaze, dekubitusa...”, priča Jelena, koja tvrdi da nisu imali negativnih komentara.

Kaže da je osnovno da se svaki kupac prvo upozna sa sastavom melema ili sapuna kako ne bi imao neku negativnu reakciju, ukoliko mu ne odgovara neki sastojak.

“Imamo tri vrste melema u ponudi. Za proizvodnju nam treba dan rada. Prvenstveno otapamo loj na pari, a onda stavljamo različita ulja, kao što su maslinovo, kantarionovo, ruzmarinovo ulje ili pčelinji vosak i na kraju dodajemo eterična ulja u zavisnosti od namjene melema”, pojasnila nam je Jelena Šegrt proces pravljenja melema.

Ističe da jedan od melema prave i bez eteričnih ulja, te da ga tako mogu koristiti i djeca.

Za proizvodnju melema i sapuna koriste većinom prirodne sastojke od kozjeg loja i mlijeka, meda, pa do ljekovitog bilja koje, kako kažu, beru na planini Bijela gora, čija  nadmorska visina doseže i do 1.500 metara.

“Od ljekovitog bilja pravimo i neka od ulja, kao što su kantarion, sporiš, bokvica, koja koristimo u proizvodnji”, priča Jelena Šegrt.

Druga Jelena sa početka  priče je pravljenje prirodnih sapuna započela u vrijeme korona virusa, što joj je tada bilo ljekovito.

“Pošto sam medicinski radnik, tokom pandemije sam radila u kovidu i tada sam počela da pravim sapune, što me je opuštalo. Od samog početka u sve su uključeni i moji roditelji, koji mi pomažu u tome i tako je i nastao moj brend Zorja”, priča naša sagovornica Jelena Šegrt Đokić i pojašnjava da su u nazivu Zorja u stvari njeno i imena njenih roditelja Zorice i Radivoja Šegrt.

U ponudi ima preko 40 vrsta različitih sapuna, a tokom proizvodnje nastoji da sačuva dobrobiti koje se dobijaju od kozijeg mlijeka.

“Sapune imamo za djecu, ali i za odrasle. U ponudi imamo i sapune za piling, protiv celulita, a pomažu i za različite ekceme. Sve je hladni postupak proizvodnje. Prave se od četiri vrste biljnih ulja, maslinovog, kokosovog, palminog i ricinusovog, kojima dodajemo kozije mlijeko i eterična ulja, u zavisnosti koji ćemo miris. Tome dodajemo i ljekovito bilje koje prethodno sušimo i sitno sameljemo da bude u prahu”, priča naša sagovornica i dodaje da je svako ljekovito bilje za neko dobro, o čemu su prethodno izučavali, jer, uvjerava ne ide ništa napamet.

Da bi nastali dekorativni prirodni sapuni potrebno je da prođe i mjesec dana.

“Prvo ide izrada sapun koji stoje u kalupima 24 sata, nakon toga ih vadimo iz kalupa i držimo ih mjesec dana da se suše, nakon čega ih tri dana vagamo i ukoliko ima istu težinu završen je proces i spremni su za prodaju”, pojašnjava Jelena-

Za  proizvodnju nekih sapuna koriste i mljevenu kafu, samljeveno ljekovito bilje, cimet, mak, med ili pak crvenu papriku.

Najprodavanija je jadranska spužva, ujedno je to i proizvod koji i izdvaja ova poduzetna žena.

Povezani članci