U okviru projekta EU for agri, u BiH trenutno su otvorena dva javna poziva za prehrambene i prerađivačke kapacitete. Oni koji su aplicirali jednom i dobili sredstva, vrlo često apliciraju i na druge javne pozive u okviru ovog projekta.
Na porodičnoj farmi kompanije „Rakić Komerc“ godišnje se proizvede oko 40 miliona konzumnih jaja što ih pozicionira među pet najvećih proizvođača jaja u Bosni i Hercegovini. Kako bi, pored domaćeg, otvorili i vrata EU tržišta, aplicirali su na jedan od javnih poziva projekta EU4agri.
JOVAN RAKIĆ, zamjenik ravnatelja kompanije „Rakić komerc“
"To je podrška primjeni standarda i certifikacije u poljoprivredno prehrambenom sektoru. Konkretno u našem slučaju želimo primjeniti i steći certifikaciju strogog standarda u proizvodnji i preradi hrane, IFS u pogonu konzumnih jaja i HASAPA u pogonu tjestenine. Dobijanjem tih certifikata dobićemo mogućnost da se pojavimo s našim proizvodima na tržištu EU“
Nakon prve uspješne aplikacije i odobrenih sredstava, uslijedile su još četiri, te su sada na finalnim listama za još dva projekta.
JOVAN RAKIĆ, zamjenik ravnatelja kompanije „Rakić komerc“
"EU for agri rikaveri to je mjera podrške povećanju industrijske efikasnosti i cirkulacionih lanaca vrijednosti u tom pogledu stojimo ispred prostora gdje će se primjeniti ta mjera podrške a to je nabavka uređaja za hlađenje žita."
Projekti poput EU4agri za domaće kompanije, posebno za porodične firme, veoma su važni, jer ubrzavaju razvoj i omogućavaju investicije u razvoj i modernizaciju pogona, kažu iz ove kompanije.
DRAGANA RISTIĆ, računovođa u kompaniji „Rakić komerc“
"Značajan nam je svaki vid podrške u ovom jako turbulentnom okruženju gdje je nestabilnost prisutna svakodnevno na trđištu nabavke, prodaje, te nam svaki vid pomoći itekako znači. Naravno daje nam veliki podstrek za dalje investicije", kaže za BHRT Rakić.
Svim zainteresovanim poslovnim subjektima trenutno su na raspolaganju dva javna poziva – za poboljšanje adaptacije na klimatske promjene u poljoprivrednoj proizvodnji i javni poziv za mjeru podrške investicijama u prerađivačke kapacitete i marketing poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
Modernizacija poljoprivredno prehrambenog sektora, otvaranje novih i zadržavanje postojećih radnih mjesta te podrška oporavku od krize prouzrokovane COVID19 virusom u BiH samo us neki od ciljeva projekta EU4agri čija je ukupna vrijednost 20 miliona eura.