Pozitiva

DVIJE LJUBAVI U JEDNOJ BOJANKI: Spreman najljepši suvenir grada, radost za mališane

Početkom ožujka svjetlo dana ugledala je prva bojanka za djecu iz Mostara, a koja za cilj ima educirati i zabaviti mališane koji žele učiti o Mostaru i Hercegovini. 

"Kroz godine rada primijetila sam da u Mostaru nemamo reprezentativnog suvenira koji će naši gosti ponijeti svojoj djeci i unučadi, a na kraju krajeva i sebi", kazala je Mirna Ćemalović Kukrica, autorica bojanke Smokvica - Šareno putovanje kroz Mostar i Hercegovinu.

Naime, početkom ožujka svjetlo dana ugledala je prva bojanka za djecu iz Mostara, a koja za cilj ima educirati i zabaviti mališane koji žele učiti o Mostaru i Hercegovini.

Kako je kazala Mirna, inspiraciju za bojanku dobila je kroz spoj svoje dvije ljubavi - turizam i majčinstvo. Svakodnevno sa svojom djecom šeta ulicama i sokacima Mostara te im priča 'čarobne priče' o Gradu na Neretvi, a sada te priče imaju priliku čuti i druga djeca. "Ja to njima predstavim kao malu avanturu i da to nije samo šetnja kroz grad nego da uvijek naučimo nešto novo i vidim koliko njihova ljubav prema gradu i regiji raste kada znaju priču i o Hajrudinu i o Starom mostu, Gimnaziji i Kujundžiluku i svim ostalim mjestima koje smo prikazali u bojanki", navela je.

Od ideje do realizacije prošlo je nekoliko godina, a sve ilustracije radila je Selma Zukić Hujdur poznata i kao Shmizla art. Kako ističe Mirna, spojila ih je ljubav prema Mostaru i Hercegovini. "Selma je u stvari moja dugogodišnja prijateljica i odmah sam na početku imala ideju da radi ilustracije. Ona je u cijeli projekt krenula hrabro sa mnom i tako sam sretna što je baš ona ta koja je bila moja suradnica", navela je.

Smokvica u glavnoj ulozi Edukativna bojanka za glavnog lika ima smokvicu koja priča priče u ulozi turističkog vodiča. Na pitanje zašto smokva, Mirna odgovara: "Smokvica je nešto što je karakteristično za Mostar i Hercegovinu. Drvo smokve možemo vidjeti kako raste iz zidova i napuštenih zgrada, ruševina... Smokva je uvijek bila simbol Mostara i Hercegovine i divno mi je bilo primijetiti kako se moji gosti oduševe šetnjom Mostarom, Blagajem i Počiteljem gdje vide kako drvo smokve raste iz nekog zida".

Kako je pojasnila, bojanka je namijenjena i domaćim i strancima te je dostupna i na engleskom jeziku.

"Bojanka je namijenjena za sve mališane i odrasle koji žele znati i na zabavan način učiti o Mostaru i još više zavoljeti svoj grad i regiju. Naravno, namijenjena je i strancima kao jedan preslatki suvenir koji mogu ponijeti iz Mostara i Hercegovine", istaknula je Mirna. Dodala je kako je bilo nemoguće pokriti sve lokacije koje bi se trebale naći u bojanki te već planira drugo izdanje u kojem bi se trebale naći izostavljene lokacije. "Bilo mi je žao što će stranci čuti neke priče, a naša djeca neće. Htjela sam da one priče koje ću sigurno ispričati strancima i gostima ubacim u bojanku za našu djecu", pojasnila je.

Iza Mirne je 12 godina rada u turizmu i stalnoj komunikaciji s turistima, a kako je kazala s turizmom je i odrasla.

"Počela sam raditi odmah nakon srednje škole i mogu reći da sam odrasla uz turizam u ovom gradu, odrasla sam pričajući priče o Mostaru i pokazujući šarm ovog grada i šarm cijele Bosne i Hercegovine tisućama ljudi koje sam upoznala", navela je.

Na pitanje što bi Mostar mogao promijeniti da turizam bude bolji bez puno razmišljanja odgovara: "Ponuditi puno više sadržaja i motivirati ljude da ostaju duže jer koliko god da je blizu doći iz Dubrovnika za Mostar toliko je blizu otići iz Mostara za Dubrovnik i sve ostale lokacije i gradove kojima je Mostar tranzitno mjesto kroz koji će oni samo proći i uslikati se na brzinu u Starom gradu i otići".